KRYTERIA DIAGNOSTYCZNE PCOS. NOWE WYTYCZNE 2023. ESHRE 2023.

Rekomenduje się, aby do diagnostyki PCOS stosować zmodyfikowane kryteria Rotterdamskie. PCOS u dorosłej kobiety może być zdiagnozowany, jeżeli obecne są przynajmniej 2 z wymienionych:

  • zaburzenia owulacji
  • kliniczny i/lub biochemiczny hiperandrogenizm
  • w USG: policystyczna morfologia jajników lub podniesiony poziom AMH
  • Zaburzenia owulacji

Jest jednym z podstawowych kryteriów rozpoznania zespołu policystycznych jajników u dorosłej kobiety. Za nieregularne miesiączki uznaje się krwawienia częstsze niż 21 dni lub rzadsze niż 35 dni lub mniej niż 8 cyklu w roku. Takie zaburzenia oceniamy dopiero po 3 latach od wystąpienia pierwszej miesiączki.

  • Biochemiczny hiperandrogenizm

Biochemiczny hiperandrogenizm to podwyższony poziom całkowitego lub wolnego testosteronu, mierzony testami wysokiej jakości. Zalecane jest również wykorzystanie wskaźnika wolnych androgenów (FAI) do oceny biochemicznego hiperandrogenizmu. Androstendion (ANSD) i siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEA-S) mogą być brane pod uwagę, ale nie są zalecane.

  • Kliniczny hiperandrogenizm

Do oceny powinno się używać zmodyfikowanej skali Ferrimana-Gallwey’a. Próg uznawany za “nieprawidłowy” może wahać się w zależności od populacji pacjentek od ≥4 do ≥8.

Trądzik oraz łysienie androgenowe występują bardzo często u pacjentek z PCOS, jednak aktualne dane nie popierają ich użycia jako wiarygodnego markera diagnostycznego w PCOS.

  • Nieprawidłowa morfologia jajników

Wielotorbielowatość jajników (PCOM) powinna być definiowana jako ≥20 pęcherzyków przypadających na 1 jajnik i/lub objętość jajnika wynosząca ≥10 cm3/jajnik.

  • Podwyższony poziom AMH

Poziom AMH można wykorzystać w diagnostyce PCOS u dorosłych kobiet, należy ją jednak stosować zgodnie z algorytmem diagnostycznym zwracając uwagę, że u pacjentek z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi i hiperandrogenizmem oznaczenie AMH nie jest konieczne do rozpoznania PCOS.

Koniecznie musimy zwrócić uwagę na zupełnie inne kryteria rozpoznania PCOS u nastolatek!

PCOS nie jest łatwą diagnozą zarówno dla lekarza, jak i dla pacjentki. Charakter PCOS, a także jego wpływ na dalsze zdrowie, w tym – zdrowie psychiczne oraz płodność pacjentki powodują, że cały proces diagnostyczny wymaga dokładności, cierpliwości oraz współpracy między pacjentką a lekarzem ginekologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like