Panie Doktorze zapomniała zażyć tabletkę antykoncepcyjną! co mam zrobić?

Panie Doktorze zapomniała zażyć tabletkę antykoncepcyjną! Co mam zrobić?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez pacjentki. Mogę wam obiecać, że to pytanie słyszał każdy, zaczynając od lekarza w trakcie I roku specjalizacji z położnictwa i ginekologii, kończąc na szefie kliniki 🙂  

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne są w dalszym ciągu najczęściej wybieranymi metodami służącymi zapobieganiu ciąży na świecie. W Polsce jest dostępne ponad 70 różnych doustnych leków antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Czemu zawdzięczają swoją popularność? Przede wszystkim dostępności, łatwości stosowania oraz wysokiej skuteczności działania. Tabletki antykoncepcyjne, przyjmuje się codziennie w różnych schematach (21+0 ; 21+7 ; 24+4). Głównym warunkiem skuteczności działania jest ich systematyczne zażywanie. Niestety nieregularne przyjmowanie tabletek zdarza się bardzo często, podczas pierwszego cyklu przyjmowania tylko 33% kobiet nie pominęło żadnej tabletki.

Co więc w sytuacji jeżeli pacjentka zapomni o tabletce?

Przy regularnym stosowaniu tabletek zawsze istnieje margines błędu i tym marginesem jest właśnie pojedyncza tabletka!

Jeżeli Pacjentka pominęła jedną tabletkę, powinna ją przyjąć jak najszybciej, gdy sobie o tym przypomni (nawet jeżeli oznacza to przyjęcie 2 tabletek w ciągu 1 dnia), a kolejne tabletki przyjmować jak zwykle. Również w sytuacji gdy pacjentka nie przyjmie pominiętej tabletki (zgubiła, wypadła jej w torebce) nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Więc nie ma powodów do niepokoju, nie ma również potrzeby stosowaniu dodatkowych metod antykoncepcji awaryjnej 🙂

Musimy pamiętać, że najczęstszym powodem niepowodzeń w stosowaniu antykoncepcji doustnej wcale nie jest pominięcie pojedynczej tabletki, a przede wszystkim wystąpienie wymiotów i biegunki. Nawet jeżeli pacjentka nie pominęła żadnej tabletki w cyklu, należy ją poinformować o konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych przez przynajmniej 7dni po epizodzie zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Również kluczową role w skuteczności działania jest ścisłe przestrzeganie czasu rozpoczęcia nowego opakowania, jeżeli opóźnimy czas przyjęcia pierwszej tabletki z nowego opakowania możemy nie uzyskać supresji czynności jajników co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia owulacji.

Jeżeli Pacjentka pominęła 2 tabletki w ciągu pierwszych 2 tygodni przyjmowania tabletek, powinna przyjąć po 2 tabletki przez 2 następne dni. Nie jest bezwzględnie konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji jeżeli pominięcie wystąpiło w drugim tygodniu stosowania. Jeżeli natomiast pominięto dwie tabletki w trakcie pierwszego tygodnia zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych przez 7 dni.

A co w sytuacji jeżeli pacjentka pominęła 2 tabletki w 3 tygodniu stosowania lub zapomniała o więcej niż 2 tabletkach z substancją czynną? Powinna natychmiast zrobić dwie rzeczy:

  • Po pierwsze rozpocząć stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych i kontynuować je przez co najmniej 7dni.
  • Po drugie bezzwłocznie rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego opakowania.

Wyniki badań nie wskazują jednoznacznie, czy pominięcie tabletek wpływa na efekt antykoncepcyjny. Autorzy jednego z badań stwierdzili nawet, że pominięcie 4 kolejnych tabletek w różnych momentach cyklu nie powodowało wystąpienia owulacji. Ale z medycznego punktu widzenia jeżeli nie planujemy ciąży, nie proponował bym sprawdzać na sobie autentyczności tego badania 😉

17 comments
  1. Czy te wszystkie informacje są również zgodne w przypadku brania tabletek jednoskładnikowych (tych dla kobiet karmiących piersią)? Pozdrawiam ?

    1. Tabletki jedno- i dwuskładnikowe mają inny mechanizm działania. W przypadku pominięcia tabletki jednoskładnikowej lub wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych upośledzających wchłanianie należy przyjąć pominiętą tabletkę możliwie najszybciej i co najmniej przez 2 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną.

      1. A czy to prawda, że aby tabletki jednoskładnikowe były skuteczne, bardzo ważne jest, aby przyjmować je z jak największą regularnością, czyli dokładnie co 24 godziny?

        1. Ze względu na małą dawkę hormonu tabletki jednoskładnikowe należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Jeżeli tabletkę przyjęto z opóźnieniem większym niż 3 godziny, przez kolejne 48 godzin należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. W przypadku tabletek jednoskładnikowych zawierających 0,075mg dezogestrelu dopuszczalne jest 12-godzinne opóźnienie.

  2. Mam pytanie dot zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
    Jak długo wchłania się tabletka (u mnie jednoskładnikowa Ovulan) ? Tzn po jakim czasie od momentu przyjęcia pigułki, biegunka lub wymioty mogą osłabić ich działanie? Godzina, dwie, trzy….?
    I czy zawsze wtedy konieczne jest przyjęcie kolejnej tabletki?

    1. Po podaniu dezogestrel (Ovulan) jest szybko wchłaniany i metabolizowany. Jeżeli biegunka/wymioty nie wystąpiły w ciągu 2-3h od przyjęcia tabletki to nie będą miały większego wpływu na jej wchłanianie. Należy na pewno stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez ok. 48h.

  3. A co jeśli biorę tabletki jednoskładnikowe (Cerazette) regularnie, już od prawie roku, a drugi raz w trakcie opakowania występuje krwawienie? Wyglada jak typowa miesięczka. W badaniu ginekologicznym + usg wszystko ok.

    1. Na występowanie krwawień w trakcie stosowanie jednoskładnikowej terapii hormonalnej ma wpływ bardzo wiele czynników: dieta, stres, styl życia, inne leki. Ta terapia działa zupełnie na innych zasadach niż terapia dwuskładnikowa więc takie krwawienia mogą występować fizjologicznie.

  4. Czy przyjmując Limetic można stosować witaminę C 1000? Otrzymałam informację od koleżanki, że przyjmując taką dawkę witaminy C jest obnizone wchlanianie.

    1. Można, jeżeli tylko nie łączymy zażywania antykoncepcji z witaminą C oraz nie popijamy sokiem np. z grejpfrutów to nie jest to w stanie zaburzyć wchłaniania.

  5. Myślę żeby zrobić sobie implant z antykoncepcją na ramię, czy może Pan Doktor doradzić czy taka forma antykoncepcji jest dobra? Jest możliwość że nie pojawi się miesiączka przez długi czas, jaki to może mieć wpływ na organizm?

  6. Doktorze, może głupie pytanie ale wiem, że mogę tu uzyskać odpowiedź. Biorę tabletki antykoncepcyjne już ok 3lat z przekonaniem, że nie dochodzi u mnie do owulacji, Będąc na kontrolnym usg lekarz stwierdził, iż wygląda jakbym była dopiero co po owulacji. Jak to zatem jest? W trakcie brania tabletek dochodzi do owulacji czy też nie? Przyznaję, że nie miałam śmiałości zapytać o to mojego lekarza.
    Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

      1. Na początku Vines, ale źle się na nich czułam ale szybko zmieniliśmy na Harmonet.
        Owulacja jest zatem zależna od rodzaju tabletek?

        1. Harmonet czyli Etynyloestradiol + gestoden hamuje wydzielanie LH, zwłaszcza wyrzut w środku cyklu. Wpływ progestagenny dominuje nad estrogennym i w związku z tym jajowody, endometrium i śluz szyjkowy pozostają pod jego wpływem, co daje dodatkowe efekty antykoncepcyjne. A tak bardziej po polsku pęcherzyki w jajnikach mogą być obecne i mogą być widoczne w kontrolnym badaniu USG, ale terapia którą Pani stosuje hamuje pik LH co w konsekwencji hamuje pękanie pęcherzyków dominujących wiec nie zachodzi przy stosowaniu ciągłym tej terapii żadna owulacja 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like