Podróże samolotem w ciąży

Zbliża się dla nas wszystkich czas pełnej beztroski i odpoczynku zwany wakacjami 🙂 Warto go dobrze wykorzystać szczególnie w tak ważnym okresie w życiu kobiety jakim jest ciąża. Czy podróże samolotem które nieodzownie łączą się z wakacjami są w ciąży bezpieczne?

Musimy pamiętać, że podróż samolotem to nie tylko sam lot, ale również wiele innych elementów, które w całości składają się na podróż. Postaram się omówić każdy z nich w kontekście ewentualnego wpływu na bezpieczeństwo kobiet w ciąży.

Czas podróży

Większość komercyjnych linii lotniczych pozwala latać kobietom do 36 tygodnia ciąży w przypadku niepowikłanej ciąży pojedynczej oraz do 32 tygodnia w przypadku ciąży bliźniaczej. Przed każdą podróżą to do obowiązku pasażerki należy zebranie dokładnych informacji na temat zasad bezpieczeństwa podróży w trakcie trwania ciąży. Obecnie większość linii lotniczych u pacjentek po 28 tygodniu ciąży wymaga posiadania dokumentu potwierdzającego zdolność do lotu wypełnioną przez lekarza lub położną. Warto taki dokument mieć ze sobą przy każdej podróży samolotem w ciąży, wzory znajdziemy na stronach konkretnych przewoźników.

Najlepszy czas na podróże samolotem w ciąży to między 14 a 28 tygodniem ciąży
Poniżej zostawiam również ogólny wzór potwierdzenia lekarskiego o zdolności do lotu kobiety w ciąży 🙂
PREGNANCY VERIFICATION EXPECTANT MOTHER – MEDICAL CONFIRMATION – FITNESS TO FLY
Skanery bezpieczeństwa

Podczas każdego lotu co najmniej dwukrotnie musimy przejść kontrolę bezpieczeństwa z wykorzystaniem skanerów. Skanery ciała wykorzystują promieniowanie jonizujące do kontroli bezpieczeństwa przed lotem. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla kobiety w ciąży oraz płodu!

Całkowita dawka promieniowania jest skrajnie niska może odpowiadać np. 2 minutom lotu na wysokości przelotowej. Również wykorzystywane na niektórych lotniskach skanery 3D uznajemy za bezpieczne w trakcie trwania ciąży a poziom ich emisji jest 10 000 razy niższy niż ten wytwarzany przez telefony komórkowe.

Pasy bezpieczeństwa

Kobiety w ciąży podczas lotu samolotem muszą zapinać pasy bezpieczeństwa, zdecydowanie zmniejsza to ryzyko ewentualnych urazów. Pasy bezpieczeństwa powinny przechodzić przez górną część ud i być ciasno zapięte pod brzuchem. W zaawansowanej ciąży możemy potrzebować przedłużenia pasa bezpieczeństwa warto wtedy poprosić personel pokładowy.

Promieniowanie kosmiczne

Zwiększona ekspozycja na promieniowanie kosmiczne związana z lataniem nie stanowi ryzyka dla matki oraz płodu w przypadku lotów okazjonalnych. Maksymalny limit narażenia na promieniowanie w ciągu 40 tygodni ciąży wynosi 1 milisiwert (1mSv), obecnie nawet najdłuższe loty międzykontynentalne nie przekraczają 15% tego limitu. Jednak ze względu na efekt kumulacji dawki zupełnie inaczej ma się sytuacja w przypadku osób zawodowo pracujących w powietrzu, które w trakcie częstych podróży mogą przekroczyć te limity. Zaleca się wtedy wprowadzenie ograniczeń zawodowych, lub jak to się dzieje w przypadku większość linii lotniczych odstąpienie od pełnionych czynności w sytuacji potwierdzenia ciąży.

Wpływ otoczenia

Kluczowa zmiana związana z podróżami samolotem dotyczy ciśnienia panującego w kabinie samolotu. Jest ono znacznie niższe niż na poziomie morza, co będzie powodowało obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu i zmniejszenie poziomu tlenu we krwi kobiety w ciąży o około 10%. Jednak ze względu na większą liczbę czerwonych krwinek w krążeniu płodowym oraz korzystne właściwości hemoglobiny płodowej, taka redukcja nie ma żadnego wpływu na przebieg zdrowej ciąży i nie stanowi bezpośredniego ryzyka dla płodu.

Podczas podróży samolotem również wilgotność powietrza ulega zmianie, jest niska i wynosi około 15%. W konsekwencji prowadzi to do nieznacznej utraty płynów, spadek jest jednak tak nieznaczny, że nie powoduje odwodnienia może jednak prowadzić do uciążliwych objawów związanych z wysychaniem błon śluzowych.

Zwiększone ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Jak przy każdej innej podróży w ciąży, również w trakcie lotów samolotem rośnie ryzyko zakrzepowo-zatorowe. O tym jednak będę chciał napisać w osobnym poście, gdzie poruszymy zasady bezpiecznego podróżowania w ciąży 🙂

COVID-19 oraz inne infekcje przenoszone drogą kropelkową

Każdej podróży samolotem towarzyszy konieczność przebywania w dużych skupiskach ludzkich rozpoczynając od tych w miejscu odprawy bagażowej kończąc na pokładzie samolotu. Niestety powoduje to również zwiększone ryzyko infekcji a w chwili obecnej szczególnie infekcji COVID-19.

Obecnie nie zaleca się podróżowania kobietom w ciąży, które nie były wcześniej szczepione przeciw COVID-19

Objawy choroby mogą pojawić się jeszcze podczas naszego urlopu i mogą mieć bezpośredni wpływ na przebieg ciąży. Pozostałe infekcje stanowią mniejsze ryzyko szczególnie jeżeli przez cały okres podróży będziemy korzystać z masek ochronnych zmniejszających ryzyko infekcji szczególnie przy kontakcie z osobą chorą. Duże znaczenie ma również prawidłowo wyposażona apteczka o której pisałem wcześniej 🙂

Podsumowując wakacyjne podróżowanie samolotem jest w pełni bezpieczne! Musimy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do podróży oraz profilaktyce i szczepieniach. Wakacje powinny być dla naszej ciąży czasem pełnego odpoczynku oraz przygotowaniem organizmu do największego wyzwania jakim jest poród.

W kolejnym poście poruszymy temat przeciwskazań położniczych do lotów samolotem w ciąży oraz profilaktyki zakrzepowo-zatorowej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like