Poziom progesteronu w surowicy krwi stanowi swego rodzaju czynnik prognostyczny w predykcji poronienia spontanicznego. Wraz z dysfunkcją ciałka żółtego pojawia się problem niskiego poziomu progesteronu. Punkt odcięcia stanowi wartość 35 nmol: powyżej tej wartości mówimy o niskim ryzyku poronienia, zaś im niższa wartość poniżej – tym ryzyko to wzrasta.
Progesteron i dydrogesteron są progestagenami, które można zastosować w ciąży. Dydrogesteron ma jednak wyższą biodostępność i jest podawany w niższych dawkach dziennych niż mikronizowany progesteron. Dydrogesteron charakteryzuje się:
- 5.6 raza wyższą biodostępnością niż doustny progesteron
- 3.5 raza wyższą biodostępnością niż mikronizowany progesteron
- ~ 20 razy niższą dzienną dawką niż progesteronu kapsułkowany
Dydrogesteron działa wielopłaszczyznowo:
- indukuje produkcję PIBF (obniżony poziom PIBF koreluje z wyższym ryzykiem przedwczesnego porodu/poronienia)
- redukuje produkcję cytokin prozapalnych, m.in. TH1
- indukuje produkcję TH2 cytokin
Dla kobiet/par borykających się z problemem idiopatycznych poronień nawracających (2 lub więcej utrat ciąż w wywiadzie), zauważono spadek odsetka poronień przy terapii progestagenami.
Dydrogesteron zmniejsza o ponad 50% ryzyko poronienia u pacjentek z krwawieniem we wczesnej ciąży. Początkowo doraźnie należy podać 40 mg, następnie 30 mg dziennie aż do ustąpienia objawów (krwawienia). Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas lub nawracają – zwiększyć dawkę.
U Pacjentek z rozpoznaną niewydolności drugiej fazy cyklu progesteron powinien być podawany tak szybko jak to możliwe – kiedy potwierdzimy ciążę lub już podczas fazy lutealnej cyklu.
Leczenie najlepiej, aby rozpoczęło się jeszcze przed okresem koncepcyjnym. Jeśli objawy zagrożenia poronieniem pojawią się podczas leczenia – należy kontynuować leczenie według zaleceń.
Dydrogesteron znacząco obniża ryzyko poronienia zarówno wśród kobiet, które w przeszłości doświadczyły poronienia, a ich kolejna ciąża jest zagrożona przedwczesnym rozwiązaniem (m.in. krwawienia z dróg rodnych we wczesnej ciąży) oraz kobiet borykających się z problemem poronień nawracających.