Nawracające utraty ciąż – Badania przesiewowe w kierunku wrodzonych trombofilii

Dzisiaj postaram się poruszyć temat badań przesiewowych w kierunku wrodzonych trombofilii a nawracających utrat ciąż. Temat z którym mamy ogromny problem i w dalszym ciągu niewielką wiedzę. Sami ten problem w pewien sposób generujemy nadużywając badań w kierunku wrodzonych trombofilii, badań których po otrzymaniu wyników nie potrafimy zinterpretować a tym bardziej leczyć zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. 

Nie uda mi się zmieścić wszystkich informacji na temat diagnostyki, interpretacji i leczenia w jednym poście a przede wszystkim nie uda mi się zmieścić wniosku kiedy takie badania wykonywać więc zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi częściami tej serii. 

Zidentyfikowano kilka genetycznych przyczyn predysponujących pacjentów do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. 

Genetyczne czynniki trombofilii oceniano u kobiet z nawracającymi utratami ciąż, ponieważ uważa się, że są one czynnikiem predysponującym zarówno do poronień jak i występowania ciężkich powikłań położniczych. 

Obejmuje to mutację:

  • Czynnika V Leiden
  • Genu protrombiny
  • Niedobór białka C 
  • Niedobór białka S 
  • Niedobór antytrombiny 
  • Genu reduktazy metylenotetrahydrofolianu (MTHFR) 
  • Polimorfizm w genie PAI-1 

Mutacja czynnik V Leiden

Polega na zastąpieniu argininy przez glutaminę w pozycji 506 (mutacja punktowa 1691 G→A). Czynnik V krzepnięcia, kodowany przez nieprawidłowy allel zwany Leiden, pozostaje oporny na degradację przez białko C w chwili aktywacji przez trombinę, upośledzając w ten sposób hemostazę i powodując zwiększenia ryzyka powstania zmian zakrzepowo-zatorowych w organizmie. Jest najczęstszą przyczyną dziedzicznej trombofilii. Mutacja jest dziedziczona autosomalnie dominująco.

Istnieje istotny związek między mutacją czynnika V Leiden a nawracającymi utratami ciąż. Nosiciele mutacji czynnika V Leiden mieli większe prawdopodobieństwo utraty ciąży w porównaniu z osobami nie będącymi nosicielami.  

Mutacja genu protrombiny

Schorzenie wiążę się z wystąpieniem mutacji punktowej polegającej na substytucji guaniny przez adeninę (mutacja punktowa 20210 G→A). Mutacja w genie kodującym protrombinę zwiększa stężenie protrombiny w osoczu, a tym samym zwiększa ryzyko zakrzepicy. 

Istotny związek między wariantem Protrombiny a RPL został odnotowany w kilku recenzjach, chociaż szczegóły były niespójne. W przeglądzie z 2015 r. odnotowano ogólny 2-krotny wzrost ryzyka RPL u kobiet z mutacją genu protrombiny. W badaniach europejskich, odnotowano również związek występujący wśród starszych kobiet dla utraty płodu po 10 tygodniu ciąży. 

Niedobór białka C, białka S i antytrombiny 

Dziedziczne niedobory białek antykoagulacyjnych, m.in. białka C, białka S i antytrombiny występują rzadziej niż dwie powyższe mutacje, ale są silniej związane z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową niż czynnik V Leiden czy mutacja genu protrombiny. 

Nie udowodniono znaczącego związku między niedoborami tych białek a występowaniem nawracających poronień. Jednak ich niedobór może prowadzić do znaczącego ryzyka występowania powikłań zakrzepowo-zatorowych w trakcie trwania ciąży.

Mutacja genu reduktazy metylenotetrahydrofolianu (MTHFR) 

Enzym reduktaza metylenotetrahydrofolianowa (MTHFR) uczestniczy w przekształceniu aminokwasu homocysteiny w metioninę. Mutacja MTHFR C677T (677C>T),  ma największe znaczenie kliniczne: zamiana aminokwasu alaniny w walinę w pozycji 222 łańcucha białka w układzie homozygotycznym warunkuje powstanie tzw. termolabilnej i przez to mniej aktywnej formy enzymu MTHFR. 

Polimorfizmy genu MTHFR były historycznie klasyfikowany jako dziedziczny czynnik trombofilii, według aktualnej wiedzy nie jest on już brany pod uwagę w rutynowej ocenie ryzyka zakrzepicy.  

W niektórych pracach odnotowano związek między MTHFR a RPL, podczas gdy w innych nie znaleziono dowodów na taki związek. Wyniki badań są niejednoznaczne i muszą być prowadzone dalsze badania. 

Polimorfizm w genie PAI-1

Polimorfizm-675 (4G/5G) w obrębie promotora genu inhibitora aktywatora plazminogenu-1 PAI-1 jest polimorfizmem typu insercja/delecja nukleotydu guaninowego (G). W miejscu polimorficznym, w zależności od allelu, występuje cztery (4G) lub pięć (5G) powtórzeń nukleotydu guaninowego. Homozygotyczność pod względem genotypu delecyjnego (4G/4G) wiąże się ze zwiększonym stężeniem PAI-1 w surowicy i w związku z tym z zahamowaniem procesu fibrynolizy w porównaniu do nosicieli genotypu (5G/5G). U nosicieli genotypu heterozygotycznego (4G/5G) obserwuje się pośrednią wartość stężenia PAI-1. 

Nie zaleca rutynowego wykrywania polimorfizmu PAI-1, ponieważ prawie połowa ludzi ma ten polimorfizm. 

Dla kobiet w ciąży, u których występowały poronienia w wywiadzie, obecność polimorfizmu tego genu może być uznawana jako niekorzystny rokowniczo marker.
2 comments
  1. Mam pytanie odnośnie mutacji w genie protrombiny.
    Napisał Pan:” w badaniach europejskich, odnotowano również związek występujący wśród starszych kobiet dla utraty płodu po 10 tygodniu ciąży” – jaki wiek kobiet tu uznano za granicę bycia straszą kobietą.35?40?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like