🔥 Podczas menopauzy kobiety często borykają się z dolegliwościami, które w znaczący sposób obniżają jakość ich życia.
🔥 Hormonalna terapia zastępcza (HTZ), zwana także terapią hormonalną lub hormonoterapią, polega na podawaniu hormonów, aby zrekompensować ich niedobory w organizmie kobiety w okresie menopauzy.
🔥 Celem HTZ jest łagodzenie objawów związanych z obniżeniem poziomu estrogenów i progesteronu oraz zmniejszenie ryzyka powikłań zdrowotnych, związanych ze spadkiem poziomu tych hormonów w organizmie kobiety:
👉 Łagodzenie objawów menopauzy: m.in. uderzenia gorąca, nocne poty, suchość i atrofia urogenitalna, wahania nastroju oraz zaburzenia snu.
👉 Ochrona zdrowia układu kostnego kobiet po menopauzie: spadek poziomu estrogenów po menopauzie zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy, czyli utraty masy kostnej, co prowadzi do łamliwości kości. Estrogeny wspomagają utrzymanie zdrowych kości, dlatego HTZ może pomóc w prewencji osteoporozy.
👉 Leczenie hipoestrogenizmu spowodowanego przez hipogonadyzm, pierwotną niewydolność jajników lub usunięcie jajników.
🔥 Terapia hormonalna została zarejestrowana przez FDA w 4 wskazaniach:
- umiarkowane lub ciężkie objawy naczynioruchowe (wiążą się z pogorszeniem jakości snu, drażliwością, zaburzeniami koncentracji uwagi, pogorszeniem jakości życia;
- zapobieganie osteoporozie u kobiet po menopauzie);
- hipoestrogenizm spowodowany przez hipogonadyzm, pierwotna niewydolność jajników lub usunięcie jajników
- leczenie umiarkowanych i ciężkich objawów ze strony sromu i pochwy.
🔥 W wytycznych FDA dotyczących leczenia objawów ze strony układu moczowo-płciowego związanych z menopauzą przy braku wskazań do systemowej terapii estrogenowej – zaleca się dopochwowe stosowanie małych dawek preparatów zawierających estrogeny.
🔥 Rodzaje hormonalnej terapii zastępczej:
🔥 Zazwyczaj hormonalną terapię zastępczą wprowadza się u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, ale nie wcześniej niż w momencie pojawienia się symptomów menopauzy. Optymalny czas na rozpoczęcie HTZ to pierwsze 10 lat od menopauzy lub u kobiet poniżej 60. roku życia, ponieważ w tym czasie ryzyko powikłań jest najniższe.
🔥 Przeciwwskazania do HTZ:
HTZ nie jest odpowiednia dla wszystkich kobiet. Przeciwwskazania obejmują:
– Historia raka piersi lub raka endometrium
– Zakrzepica żylna lub choroba zakrzepowo-zatorowa
– Choroby serca lub udar mózgu
– Zawał serca
– Choroby wątroby
– Niezdiagnozowane krwawienia z pochwy
🔥 Dlatego terapia hormonalna powinna być stosowana w możliwie najniższych skutecznych dawkach i przez najkrótszy czas, konieczny do złagodzenia objawów. Zawsze należy ją indywidualnie dostosować do potrzeb i stanu zdrowia pacjentki.
🔥 HTZ polega na podawaniu hormonów w celu złagodzenia objawów menopauzy i ochrony zdrowia, zwłaszcza w kontekście osteoporozy. Decyzja o zastosowaniu terapii zależy od indywidualnych potrzeb kobiety, a także potencjalnych przeciwwskazań i ryzyk. Regularne monitorowanie i współpraca z lekarzem ginekologiem są kluczowe w przypadku stosowania HTZ!
REFERENCJE:
- Harper-Harrison G, Carlson K, Shanahan MM. Hormone Replacement Therapy. [Updated 2024 Aug 11]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493191/
- https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/inne/315741,stanowisko-north-american-menopause-society-z-2022-roku-dotyczace-terapii-hormonalnej-czesc-i