BLIZNOBOOK: HIGIENA RANY PO CIĘCIU CESARSKIM

BROSZURA DO POBRANIA

Żeby zrozumieć jak powstaje blizna – trzeba zrozumieć proces gojenia się rany. 

Na proces gojenia się rany oraz przebudowy blizny po cięciu cesarskim wpływa ogrom czynników wewnętrznych i zewnętrznych i jest to wiele procesów nakładających się na siebie. 

❓Czego boimy się najbardziej jeśli chodzi o ranę po cięciu cesarskim? 

Zdecydowanie – zakażenia! Jest to najpoważniejsze i trudne do opanowania powikłanie, często obciążone długotrwałym leczeniem zarówno farmakologicznym, jak i zaopatrywaniem chirurgicznym. 

🤰Stąd tak ważne jest, aby już w trakcie ciąży odpowiednio przygotować się na ewentualnego zabiegu cięcia cesarskiego i wiedzieć jak postępować z raną oraz blizną. 

Wokół higieny rany po cięciu cesarskim krąży bardzo dużo mitów – zarówno czym myć, jak myć, wietrzyć czy nie wietrzyć, suszyć czy nie suszyć… Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym BLIZNOBOOKu. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej