Dzisiaj kontynuujemy temat poronień nawracających i postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy modyfikacja czynników związanych z naszym stylem życia zmniejsza ryzyko ich wystąpienia?
Palenie papierosów
Palenie jest silnie związane z niekorzystnymi skutkami położniczymi i noworodkowymi. Zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, patologii łożyska czy wad wrodzonych.
W kwestii par borykających się z problemem poronień nawracających musimy pamiętać, że palenie jako czynnik ryzyka dotyczy obojga z partnerów. Wystarczy, że jedna z osób starających się o ciążę pali papierosy to prowadzi do zmniejszenia szans na żywe urodzenie. Dlatego zaprzestanie palenia jest jednym z podstawowych kroków.
Masa ciała
Otyłość ma znaczący wpływ na zdrowie reprodukcyjne kobiet. Podwyższony wskaźnik BMI wiąże się z obniżeniem płodności, gorszymi wynikami leczenia niepłodności i zwiększonym ryzykiem utraty ciąży. Otyłość matki (BMI ≥ 30 kg/m2) istotnie zwiększała ryzyko poronienia.
Zwracam uwagę, że już niewielka normalizacja masy ciała zdecydowanie zwiększa szanse na donoszenie ciąży. U osób z nadwagą w porównaniu do otyłości wpływ na reprodukcję i utratę wczesnej ciąży jest minimalny.
Dowody na związek niedowagi matki i poronień są nieliczne i nie potwierdzają zwiększonego ryzyka u kobiet z niskim BMI.
Waga mężczyzny
Nie ma badań oceniających wpływ męskiej wagi na bezpośrednie wystąpienie poronienia. Jednak otyłość u mężczyzny wpływa na uszkodzenia DNA plemników co zwiększa ryzyko niepłodności i utraty ciąży.
Alkohol
Badania wykazały zależny od dawki związek między spożyciem alkoholu a poronieniem. Zwiększone ryzyko poronienia stwierdzono u kobiet, które regularnie piją (przynajmniej raz w tygodniu) oraz pijących więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo.
Spożywanie alkoholu przez ojca (więcej niż pięć jednostek tygodniowo) wiąże się ze zmniejszeniem liczby plemników i potencjału rozrodczego. Udowodniono związek spożywania alkoholu przez ojca z utratą wczesnej ciąży po leczeniu niepłodności.
Spożycie kofeiny
Niektóre badania sugerowały, że spożycie kofeiny może być czynnikiem ryzyka nawracających utrat ciąż. Jednak w chwili obecnej nie ma na to jasnych dowodów.
Sex
Nie ma dowodów aby współżycie w czasie ciąży było w jakikolwiek sposób związane z możliwością wystąpienia poronienia.
Narkotyki
Nie znaleziono dowodów na to, że używanie miękkich narkotyków (np. konopi indyjskich) może być czynnikiem ryzyka utraty ciąży. Należy jednak pamiętać o wpływie narkotyków na zwiększenie ryzyka występowania wad u płodu oraz wydolności łożyska.
Ćwiczenia fizyczne
W chwili obecnej nie ma badań oceniających wpływ ćwiczeń na szanse urodzenia żywego dziecka u kobiet z poronieniami nawracającymi. Generalnie zaleca się ćwiczenia w czasie ciąży, ponieważ uważa się, że zapewniają one różne korzyści dla zdrowia kobiet.