MENOPAUZA: KIEDY I DLACZEGO?

Globalna populacja kobiet po menopauzie rośnie! 

W 2021 r. kobiety w wieku 50 lat i starsze stanowiły 26% wszystkich kobiet i dziewcząt na świecie. Liczba ta wzrosła w porównaniu z 22% – 10 lat wcześniej. Ponadto kobiety żyją dłużej. W skali globalnej kobieta, która w 2019 r. ukończyła 60 lat, mogła spodziewać się, że będzie żyła średnio kolejne 21 lat i liczba tych lat stale rośnie. 

 Menopauza to termin pochodzenia greckiego: “men – miesiąc”, “pausis – przerwa”. 

​​Według definicji WHO, menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. 

Menopauza występuje zwykle u kobiet między 44. a 56. rokiem życia. Badania pokazują, że objawy zbliżającej się menopauzy zaczynają się średnio około 47. roku życia i trwają około 4 lat.

Średni wiek menopauzy w Polsce wynosi około 52 lat. Oznacza to, że większość kobiet doświadcza tego naturalnego procesu w okolicach 50. roku życia.

Co wpływa na wiek wystąpienia menopauzy?

Genetyka: Wiek, w jakim wchodziły w menopauzę Twoja mama i babcia, może być pewną wskazówką, kiedy u Ciebie zacznie się ten proces.  

Styl życia: Palenie papierosów, niewłaściwa dieta, nadwaga i otyłość oraz nadmierny stres mogą przyspieszyć menopauzę.

Choroby: Niektóre choroby, takie jak choroby tarczycy czy zaburzenia autoimmunologiczne, mogą wpływać na czas wystąpienia menopauzy.

Liczba urodzeń: Kobiety, które rodziły dzieci, zwykle wchodzą w menopauzę nieco później niż te, które nie mają dzieci. 

Pierwsze objawy menopauzy, czyli okres perimenopauzy, mogą pojawić się nawet 10 lat przed całkowitym ustąpieniem miesiączkowania. Dlatego wiele kobiet zaczyna odczuwać dolegliwości związane z menopauzą już po 40. roku życia.

W okresie okołomenopauzalnym obserwuje się zmiany w zakresie charakteru, czasu trwania oraz odstępu między miesiączkami. Spodziewane krwawienia stają się mniej przewidywalne – cykle mogą być dłuższe lub krótsze, krwawienia wydłużone i bardziej obfite, czasami dochodzi do „wypadnięcia” menstruacji. Częściej pojawiają się krwawienia lub plamienia między miesiączkami.

Stan zdrowia kobiety wkraczającej w okres okołomenopauzalny będzie w dużej mierze zależał od wcześniejszej historii zdrowia i reprodukcji, stylu życia i czynników środowiskowych. Objawy okołomenopauzalne i pomenopauzalne mogą zakłócać życie osobiste i zawodowe, a zmiany związane z menopauzą będą miały wpływ na zdrowie kobiety w miarę jej starzenia się. Dlatego też opieka okołomenopauzalna odgrywa ważną rolę w promowaniu zdrowego starzenia się i jakości życia.

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. Chociaż może wiązać się z pewnymi dolegliwościami, dzięki odpowiedniej wiedzy i wsparciu można przejść przez ten okres w sposób komfortowy.

REFERENCJE:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/menopauza/262054,menopauza
  2. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/menopause
  3. Talaulikar V. Menopause transition: Physiology and symptoms. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2022 May;81:3-7. doi: 10.1016/j.bpobgyn.2022.03.003. Epub 2022 Mar 16. PMID: 35382992.
  4. Minkin MJ. Menopause: Hormones, Lifestyle, and Optimizing Aging. Obstet Gynecol Clin North Am. 2019 Sep;46(3):501-514. doi: 10.1016/j.ogc.2019.04.008. Epub 2019 Jun 21. PMID: 31378291.
  5. Peacock K, Carlson K, Ketvertis KM. Menopause. 2023 Dec 21. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan–. PMID: 29939603.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like