HEMOROIDY W CIĄŻY

Hemoroidy to żylaki odbytnicy pokryte błoną śluzową w kanale odbytu lub w jego pobliżu. Zwykle przebiegają bezobjawowo, ale niestety – nie zawsze. Hemoroidy mogą być bardzo uciążliwe i negatywnie wpływać na jakość życia kobiety zarówno w ciąży, jak i w okresie poporodowym. Niestety, często dolegliwości wynikające z obecności hemoroidów rozciągają się na okres poporodowy i kolejne ciąże. Pomimo dużej częstości występowania, wiele kobiet wstydzi się i nie wspomina o tym problemie swoim lekarzom. Położnicy i ginekolodzy powinni być świadomi jak złagodzić objawy u pacjentek, które są w ciąży lub właśnie urodziły.

🤰 Dlaczego hemoroidy częściej pojawiają się w ciąży? 🤔

▪️ Zmiany hormonalne: progesteron powoduje rozluźnienie ściany naczyń krwionośnych, co może prowadzić do powstawania hemoroidów.

▪️ Powiększająca się macica: wywiera dodatkowy nacisk na żyły w miednicy i dolnej części ciała, co utrudnia krążenie krwi i sprzyja powstawaniu hemoroidów.

▪️ Zaparcia: zwiększona produkcja progesteronu może spowolnić trawienie, co prowadzi do zaparć, a te z kolei do powstawania hemoroidów. Zaparcia są bardzo częstym problemem w ciąży.

🩺  Diagnozę stawia się poprzez m.in. badanie odbytu i kanału odbytnicy – badanie per rectum i endoskopię (sigmoidoskopia i kolonoskopia).

💡 Ważne jest, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny krwawienia, takie jak:

▪️ nieswoiste zapalenie jelit,

▪️ szczelina odbytu i

▪️ rak okrężnicy, odbytnicy lub odbytu.

🩸 POSTĘPOWANIE U PACJENTEK W CIĄŻY:

  1. Zaczynamy od leczenia zachowawczego:
  • stosowanie właściwej diety
  • regularna aktywność fizyczna, o umiarkowanej intensywności (w przypadku braku przeciwwskazań)
  • leżenie na lewym boku
  • właściwa higiena okolicy odbytu odpowiednimi preparatami przeznaczonymi do tej okolicy
  • miejscowe środki łagodzące ból, świąd i krwawienie w postaci m.in. kremów, czopków
  1. W przypadku braku poprawy:
  • włączamy odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz
  • kierujemy pacjentkę do poradni proktologicznej

REFERENCJE:

  1. Fiordaliso M, De Marco FA, D’Alessandro V, Risio D, Panaccio P, Liberatore E. Treatment of haemorrhoids in pregnancy: A retrospective review. Ann Ital Chir. 2023;94:274-280. PMID: 37530049.
  2. Avsar, A. F., & Keskin, H. L. (2010). Haemorrhoids during pregnancy. Journal of Obstetrics and Gynaecology30(3), 231–237. https://doi.org/10.3109/01443610903439242
  3. https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2023/12/zalecenia_dietetycy_zaparcia-2.pdf
  4. https://www.uptodate.com/contents/home-and-office-treatment-of-symptomatic-hemorrhoids
  5. https://www.mp.pl/chirurgia/proktologia/322687,zaparcia-guzki-krwawnicze-i-choroby-okolicy-odbytu-u-ciezarnych,1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej