Nawracające utraty ciąży. mikrobiota endometrium.

Ludzie są z natury holobiontami, czyli żyją w symbiozie z wieloma mikroorganizmami – bakteriami, wirusami i grzybami. Równowaga w składzie mikrobiomu naszego organizmu jest jednym z elementów zapewniających nam zdrowie, zaś jego zaburzenia mogą być jednym z czynników patofizjologicznych wielu chorób. Mikrobiota endometrium stanowi aż 9% flory bakteryjnej kobiecego ciała. Większość dotychczasowych badań skupiało się wokół mikrobioty pochwy, jednak nauka (na szczęście!) zaczęła interesować się również środowiskiem występującym w jamie macicy.

Zaburzenia w składzie mikrobioty endometrium są powiązane z zaburzeniami ginekologicznymi i położniczymi, w tym – dysbioza dróg płciowych kobiety może prowadzić do problemów zarówno z zajściem w ciążę, jak i powodować komplikacje podczas jej trwania. Coraz częściej doniesienia naukowe sugerują, iż mikrobiota endometrium powinna być rozważana jako prawdopodobny czynnik powodujący problem z implantacją zarodka, a także przedwczesną utratą ciąży, w tym – problem poronień nawracających.

Na mikrobiotę endometrium składają się zarówno mikroorganizmy mające pozytywny wpływ na zdrowie kobiety, jak i te, które występują tylko w przypadku choroby. Do tego niezmiernie ważnym czynnikiem jest proporcja m.in. ilości określonych bakterii.

Pacjentki z większą obfitością bakterii z rodzaju Lactobacillus w składzie mikrobioty endometrium mają wyższe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę oraz doprowadzenia tej ciąży do szczęśliwego końca. Pałeczki kwasu mlekowego hamują też namnażanie się bakterii patologicznych dla endometrium. 

Profil patologicznej mikrobioty endometrium, który związany jest z niepowodzeniem położniczym zawiera m.in. bakterie z gatunków Atopobium, Bifidobacterium, Chryseobacterium, Gardnerella, Haemophilus, Klebsiella, Neisseria, Staphylococcus oraz Streptococcus. 

Skład mikrobioty może być przydatnym biomarkerem oferującym możliwość dalszego ulepszenia diagnostyki oraz strategii leczenia problemu poronień nawracających. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej