Nawracające utraty ciąży. mięśniaki macicy oraz polipy endometrium.

Mięśniaki macicy mogą być wyłączną przyczyną niepłodności u 2-3% kobiet na całym świecie. Te cyfry na pierwszy rzut oka nie są spektakularne, jednak biorąc pod uwagę, że na świecie jest ok. 4 mld kobiet, to problem niepłodności wynikającej z obecności mięśniaków macicy może dotyczyć aż 80 – 120 mln kobiet na świecie! 

Jak mięśniaki macicy mogą prowadzić do niepłodności i/lub poronień nawracających?

  • Zaburzenia w budowie endometrium i/lub zniekształcenia jamy macicy = zmniejszony potencjał powodzenia implantacji zarodka. 
  • Niedokrwienie endometrium oraz miometrium może spowodować zaburzenia kurczliwości macicy oraz implantacji.
  • Zmieniona kurczliwość miometrium może powodować zaburzenia postępu nasienia w drogach rodnych.
  • Przewlekły stan zapalny endometrium może wpłynąć niekorzystnie na proces implantacji (m.in. w pobliżu mięśniaka)
  • Odchylenia w budowie, a tym samym niedrożność ujścia jajowodów.
  • Zaburzenia w obrębie jajników i jajowodów – utrudniają komórce jajowej przemieszczenie się podczas owulacji 

Diagnostyka mięśniaków macicy wg wytycznych ESHRE 2017 

  • Każda kobieta borykająca się z problemem poronień nawracających powinna mieć wykonaną ocenę budowy macicy!
  • USG transwaginalne 3D ma najwyższą czułość oraz swoistość w diagnostyce 
  • SHG może być użyte, aby ocenić morfologię macicy, kiedy USG 3D transwaginalne nie jest dostępne lub kiedy musi być sprawdzona drożność jajowodów. 
  • MRI nie jest zalecane jako badanie pierwszego wyboru do oceny malformacji macicy u kobiet z problemem poronień nawracających, ale może zostać użyte kiedy USG 3D przezpochwowe nie jest dostępne. 

LECZENIE:

  1. PACJENTKA BEZ OBJAWÓW KLINICZNYCH:

Zależne od planów reprodukcyjnych pacjentki – czy pacjentka planuje zajść w ciążę?

  1. PACJENTKA Z OBJAWAMI KLINICZNYMI:
  • LEKI: analogi hormonów uwalniających gonadotropiny, selektywny modulator receptora progesteronowego, progestyny, system wewnątrzmaciczny lewonogestrelu, antykoncepcja doustna, danazol
  • INNE: embolizacja tętnicy macicznej, Naprowadzana przy pomocy rezonansu magnetycznego zogniskowana ultrasonografia 
  • LECZENIE CHIRURGICZNE: miomektomia (laparoskopowo, histeroskopowo, laparotomia lub kombinacja tych metod), histerektomia, (w leczeniu mięśniaków podśluzówkowych macicy histeroskopowa miomektomia jest złotym standardem).

Również – powinna zostać rozważona chirurgiczna korekcja istotnych defektów jamy macicy! 

Warto jednak zaznaczyć, że wg wielu badań naukowych kobiety posiadające mięśniaki macicy o średnicy równej bądź większej niż 4 cm mają znacząco niższy wskaźnik żywych urodzeń w porównaniu do kobiet z mniejszymi mięśniakami lub kobiet zdrowych! 

Meta-analiza oceniająca aż 23 badania naukowe, pokazuje znaczący spadek liczby ciąż oraz implantacji zakończonych powodzeniem w wyniku obecności mięśniaków, w szczególności – mięśniaków podśluzówkowych i/lub śródściennych mięśniaków zniekształcających światło jamy macicy! 

Epidemiologia POLIPÓW ENDOMETRIUM: 

  • 7.8 – 34.9% populacji żeńskiej na świecie 
  • pacjentki borykające się z problemem niepłodności w wyniku polipów endometrium to nawet do 32%! 
  • rozpowszechnienie polipów endometrialnych wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym z zaburzonym krwawieniem z dróg rodnych: 20 – 40%
  • Ryzyko zezłośliwienia polipów: 0.1 – 12.9% 

Diagnostyka polipów endometrium:

W pierwszej kolejności wykonujemy diagnostykę obrazową: 

  1. USG 2D: czułość 86%, swoistość 94% 
  2. USG 3D: czułość 100%, swoistość 71-91%

Histeroskopia jest uważana za złoty standard w diagnostyce i leczeniu polipów endometrium.

LECZENIE:

  • polipy u pacjentek bez objawów klinicznych, rozmiar < 1 cm: leczenie zachowawcze, obserwacja z regularnymi wizytami kontrolnymi u ginekologa 
  •  ~ 25% polipów endometrium może samoistnie, spontanicznie ulec regresji w przeciągu ok. 12 miesięcy (dotyczy to mniejszych polipów, o średnicy < 1 cm)

Niestety, wciąż nie mamy ogólnoświatowego konsensusu wiążącego mięśniaki macicy z problemem poronień nawracających. Mam nadzieję, że wraz z postępem nauki i wiedzy szybko się to zmieni, abyśmy mogli jak najskuteczniej pomagać naszym pacjentom 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej