Nieprawidłowości w wyniku badania nasienia

Dzisiaj kontynuujemy temat badania nasienia i porozmawiamy o tym co powoduje chyba największy strach wśród Pacjentów czyli wynik. Nie zliczę ile raz o najdziwniejszych porach dnia i nocy otrzymywałem smsy, maile czy telefony od przerażonych Pacjentów bo w opisie wyniku znalazła się np.oligoasthenozoospermia, dzisiaj pragnę uspokoić i wytłumaczyć 🙂

Najważniejsze do zapamiętania!!! jeden nieprawidłowy wynik badania nasienia nigdy!!! nie powinien być powodem do niepokoju!!! Nie martwcie się więc jeżeli pierwszy raz robiliście badanie nasienia i coś wyszło nie tak 🙂  

Jakość nasienia nie jest parametrem stałym, spermatogeneza to powtarzalny proces dlatego też badanie to zawsze powinno zostać wykonane dwukrotnie (a czasem nawet kilkukrotnie). Tylko dwa osobne wyniki w połączeniu z danymi klinicznymi mężczyzny stanowią narzędzie do oceny jego stanu zdrowia i płodności.

Nie polecam samemu interpretować a tym bardziej rozpoczynać niekonwencjonalne leczenie, restrykcyjną dietę czy ekstremalny nagle rozpoczęty wysiłek fizyczny bez konsultacji z lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu niepłodności męskiej. Jesteśmy różni i pomimo, że wyniki możemy mieć podobne to przyczyny i postępowanie musi być zindywidualizowane.

Poniżej najczęstsze opisy, które znajdziecie w swoich wynikach:

Normozoospermia 

Liczba plemników w ejakulacie oraz odsetek plemników z ruchem postępowym i prawidłową budową morfologiczną powyżej dolnej granicy wartości referencyjnych.

Aspermia

Brak ejakulatu

Parvisemia/oligospermia

Objętość ejakulatu poniżej wartości referencyjnych 

Asthenozoospermia

Odsetek plemników z ruchem postępowym poniżej wartości referencyjnej (<30%)

Nekrozoospermia

Niski odsetek żywych plemników oraz wysoki odsetek plemników nieruchomych w ejakulacie

Oligozoospermia

Całkowita liczba lub koncentracja plemników poniżej wartości referencyjnej (odpowiednio <39 mln/ejakulat; <16 mln plemników/ml ejakulatu)

Kryptozoospermia

Brak plemników w preparatach bezpośrednich, ale obecne po odwirowaniu ejakulatu

Azoospermia

Zupełny brak plemników, potwierdzony badaniem osadu po odwirowaniu nasienia 

Teratozoospermia

Odsetek plemników wykazujących prawidłową morfologię poniżej wartości referencyjnej (<4%)

Oligoasthenoteratozoospermia

Łącznie zaburzenia w postaci: zmniejszonej liczby, ruchliwości i prawidłowej morfologii plemników

Hematospermia (hemospermia)

Obecność erytrocytów w ejakulacie 

Leukocytospermia (leukospermia, pyospermia)

Obecność leukocytów w ejakulacie ≥1 mln/ml 

Tak samo jak wynik badania nasienia w którym parametry są obniżone nie oznacza, że mężczyzna jest bezpłodny. Tak nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że mężczyzna z prawidłowym wynikiem na pewno będzie miał potomstwo. Zdarza się bowiem, że przyczyna niepłodności może być związana z nieprawidłową czynnością i/lub jakością plemników, czego nie można ocenić w podstawowym badaniu nasienia.
Zawsze wyniki mężczyzny interpretujemy wspólnie z wynikami kobiety, dopiero łączna ocena pary starającej się o zajście w ciąże pozwoli nam ocenić potencjalną szansę na posiadanie przez nich potomstwa.
4 comments
  1. Super artykuł 😊
    Pytanko
    Czy może się zdarzy., ze przy kryptozoospermii dojdzie do ciszy naturalnej ? Czy jest to niemożliwe ?

  2. Dzień dobry, Panie doktorze czy na wizytę do Pana poza wynikami badań swoimi oraz badaniem nasienia męża powinien on zrobić jakieś hormony?

    1. Badania hormonalne mężczyzn to kolejny etap diagnostyki niepłodności, uzależniony od wyników badania nasienia. To lekarz prowadzący proces diagnostyczny zaleci jakie badania i kiedy zrobić, na pierwszą wizytę rzadko tego wymagamy więc szkoda pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej