Ostatni mój post przed przerwą dotyczył badania nasienia. Dzisiaj postaram się omówić prawidłowe normy dla tego badania. Szczególnie, że w 2021r. doszło do pierwszej od ponad 10 lat! zmiany wartości uznawanych za referencyjne przez światową organizację zdrowia.
Objętość ejakulatu
Obecnie dolna wartość dla objętości ejakulatu wynosi ≥ 1,4 ml, ma to istotne znaczenie dla wyliczenia całkowitej liczby plemników.
Liczba plemników
Opisywana jest obecnie przez dwa parametry:
- liczbę plemników wyrażoną w milionach w 1 ml ejakulatu (tzw. koncentracja plemników)
- całkowita liczba plemników wyrażona w milionach w całym ejakulacie
Całkowitą liczbę plemników oblicza się przez pomnożenie koncentracji plemników i objętość nasienia. Wartości referencyjne dla koncentracji plemników wynoszą obecnie ≥ 16 mln plemników/ml ejakulatu, a dla całkowitej liczby plemników ≥ 39mln/ejakulat.
Ruchliwość plemników
Ocenie poddaje się co najmniej 400 plemników w dwóch kategoriach:
- z ruchem postępowym – plemniki poruszają się ruchem postępowym zarówno liniowym, jak i nieliniowym lub po dużym kole bez względu na ich szybkość
- z ruchem niepostępowym – plemniki drgające w miejscu lub poruszające się po małym okręgu
- nieruchome
Na wyniku podaje się średni odsetek plemników wykazujących ruchliwość postępową oraz całkowitą (suma odesetka plemników wykazujących ruch postępowy i niepostępowy). Obecna wartość referencyjna dla odsetka plemników z ruchem postępowym wynosi ≥ 30%, natomiast dla ruchu całkowitego ≥ 42%.
Żywotność plemników
Ocenia się przez oznaczenie plemników z prawidłową błoną komórkową. Wynik, który możemy uznać za prawidłowy w przypadku żywotności plemników to ≥ 54%. Z klinicznego punktu widzenia istotne jest obliczanie całkowitej liczby plemników żywych w ejakulacie. Uzyskuje się ją, mnożąc całkowitą liczbę plemników w ejakulacie przez odsetek plemników żywych.
Morfologia plemników
Ocenie poddaje się każdy element budowy plemnika (główkę, wstawkę, witkę), weryfikując jego kształt, lokalizację oraz wielkość. Wynik podaje się jako średni odsetek plemników wykazujących prawidłową budowę. Dolna wartość referencyjna dla odsetka plemników z prawidłową morfologią wynosi 4%.