JAKIE BADANIA WARTO WYKONYWAĆ REGULARNIE W OKRESIE MENOPAUZY?

⏳ Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, jednak wymaga szczególnej uwagi w kwestii zdrowia. Regularne badania profilaktyczne są kluczowe, aby monitorować zmiany, które mogą zachodzić w organizmie Kobiety oraz zapobiegać poważnym chorobom. 

🤔 Czy zastanawiałaś się, jakie badania warto wykonywać w tym okresie? 

1️⃣ Badanie ginekologiczne wraz z USG transwaginalnym oraz cytologią

2️⃣ Mammografia i badanie piersi

👉  Kobiety w wieku 45 – 74 lata mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii i powinny wykonywać mammografię co 2 lata, chyba że istnieją wskazania do częstszych badań. 

3️⃣ Badanie gęstości kości (DXA) – zwiększone ryzyko osteoporozy

👉 Kobiety w okresie menopauzy są bardziej narażone na osteoporozę, czyli utratę masy kostnej! 

4️⃣ Badanie poziomu hormonów 

5️⃣ Lipidogram oraz badanie poziomu glukozy 

6️⃣ Regularne pomiary ciśnienia tętniczego 

7️⃣ Kolonoskopia 

8️⃣ Badanie wzroku i słuchu 

9️⃣ Dermatoskopia 

🔟 Kontrola stomatologiczna 

Okres menopauzy to czas intensywnych zmian w organizmie kobiety. Regularne badania to klucz do zachowania zdrowia i wczesnego wykrywania problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić w tym okresie. Dbanie o zdrowie poprzez profilaktykę to najlepsza inwestycja w przyszłość! 💝

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej