OPALANIE W CIĄŻY

🤰🏻 Przyszłe mamy powinny zwrócić szczególną uwagę na ochronę swojej skóry przed promieniowaniem UV, ponieważ w tym okresie są bardziej narażone na wystąpienie różnorodnych problemów skórnych.

👉🏻 W czasie ciąży wzrasta poziom melanotropiny – hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową, który odgrywa istotną rolę w regulacji produkcji melaniny (barwnika) w skórze. Zwiększona ilość MSH przyczynia się do zwiększonej syntezy melaniny, a co się z tym wiąże – do powstawania przebarwień.

📈 Chociaż same statystyki dotyczące wzrostu zachorowań na raka skóry w ciąży nie są jednoznaczne, to jednak zwiększona wrażliwość skóry na UV może przyczyniać się do większego ryzyka uszkodzeń skórnych, które z czasem mogą prowadzić do nowotworów.

👉🏻 Czerniak to najbardziej śmiercionośny nowotwór skóry i może rozwinąć się również w czasie ciąży. Wydaje się, że ciąża nie zwiększa ryzyka jego występowania. Aczkolwiek ten nowotwór złośliwy rozwija się najczęściej w okresie rozrodczym kobiety. Obecnie coraz więcej kobiet w wieku od 20 do 40 lat choruje na czerniaka.

☀️ W czasie ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia różnych problemów skórnych związanych z promieniowaniem UV, takich jak:

  • Melasma (ostuda): Ciemne plamy pigmentacyjne na m.in. twarzy.
  • Fotodermatozy: Skórne reakcje alergiczne na słońce.
  • Zwiększone ryzyko poparzeń słonecznych: Skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane UV.
  • Wzmożona suchość skóry: UV może dodatkowo wysuszać skórę, co jest problemem w ciąży, gdy skóra i tak często jest bardziej sucha.

Wybór najlepszego kremu z filtrem SPF w ciąży:

  1. Wysoki filtr SPF: Wybieraj kremy z filtrem SPF 30 lub wyższym.
  2. Szerokie spektrum ochrony: Zwracaj uwagę, aby krem chronił zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
  3. Formuła dla wrażliwej skóry: W ciąży skóra jest bardziej wrażliwa, więc wybieraj produkty hipoalergiczne, bez parabenów, substancji zapachowych i innych drażniących składników.
  4. Komfort noszenia i reaplikacji: biorąc pod uwagę obecny wybór kremów z filtrem przeciwłonecznym, wybierz po prostu taki, który będzie dla Ciebie najbardziej komfortowy oraz wybierz taki produkt, który pozwoli Ci na reaplikację.
  5. Nie stosuj naturalnych olejów np. z pestek malin. To mit, że naturalne oleje chronią przed promieniowaniem UV.

☀️ Pamiętajmy, iż fotoprotekcja to nie tylko stosowanie kremu z filtrem SPF, to również inne formy chronienia naszej skóry przed promieniowaniem słonecznym 😉

  • Unikanie słońca w godzinach szczytu: Najlepiej unikać przebywania w słonecznych miejscach między 10:00 a 16:00, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze.
  • Noszenie ochronnej odzieży: Kapelusze z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne oraz specjalne daszki z filtrem UV oraz lekkie, długie ubrania z filtrem UPV mogą skutecznie chronić przed słońcem.
  • Stosowanie odpowiednich preparatów po opalaniu: Nawilżające balsamy i kremy pomogą złagodzić ewentualne podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej