Statystyki porodowe – czerwiec 2024

Nie ukrywam, że opisanie czerwca jako miesiąca moich położniczych statystyk było dla mnie trudne.

W położnictwie nie na wszystko mamy wpływ. Pomimo najszczerszych chęci, bardzo szczegółowych kontroli zdarza się sytuacje, które chcielibyśmy żeby się nigdy nie wydarzyły. Pokazywanie jednak pracy ginekologa jako pasma nieprzerwanych sukcesów byłoby zakłamaniem rzeczywistości. A ta praca ma wpływ nie tylko na nasze pacjentki, ale również na nas lekarzy.

Przedstawiam Wam jak kształtował się czerwiec w moich małych położniczych statystykach.

[CZERWIEC 2024]

14 moich Pacjentek urodziło 13 zdrowych dzieci. 👩🏻‍🍼

Wśród prowadzonych przeze mnie ciąż – wszystkie były ciążami pojedynczymi.

W czerwcu moje Pacjentki urodziły 3 dziewczynki i 10 chłopców.

10 dzieci otrzymało 10 pkt. w skali Apgar i 3 otrzymało 9 pkt.

6 z 13 moich pacjentek urodziło siłami natury.

5 z tych porodów odbyło się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, zaś 1 z nich odbył się w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

3 porody odbyły się z pęknięciem krocza I stopnia, 1 poród z pęknięciem krocza II stopnia oraz 1 poród z bocznym nacięciem krocza.

7 z 13 rozwiązań nastąpiło poprzez cesarskie cięcie. 3 cięcia cesarskie były zabiegami planowymi, zaś 4 cięcia cesarskie odbyły się w trybie pilnym.

Wskazaniami do pilnych cięć cesarskich były: brak postępu porodu oraz zagrażająca wewnątrzmaciczna zamartwica płodu.

Wskazaniami do cięć planowych były: wskazania psychiatryczne oraz stan po cięciu cesarskim z powodu braku postępu porodu w poprzednich ciążach.

1 z 5 cięć cesarskich, które odbyły się w Szpitalu Uniwersyteckim miałem przyjemność wykonywać osobiście. Jedno ciecie cesarskie odbyło sie w Szpitalu w Bochni.

Wśród moich Pacjentek, które urodziły w czerwcu doszlo rowniez do porodu przedwczesnego z powodu wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej