⏳ Ciąża u pacjentki w zaawansowanym wieku rozrodczym stanowi wyzwanie dla współczesnego położnictwa. Coraz więcej par decyduje się na późne macierzyństwo, co jest istotnym czynnikiem motywującym do stworzenia indywidualnych wytycznych postępowania z ciężarnymi po 40. roku życia.
❗U kobiet w zaawansowanym wieku rozrodczym wzrasta ryzyko powikłań ciążowych.
Im ciężarna jest starsza, tym jest bardziej narażona na wystąpienie takich powikłań ciąży, jak:
- nadciśnienie tętnicze i stan przedrzucawkowy,
- łożysko przodujące,
- cukrzyca ciążowa,
- przedwczesne oddzielenie się łożyska,
- niewyjaśniony zgon wewnątrzmaciczny,
- umieralność okołoporodowa matek
🤔 Dotychczas nie wyjaśniono mechanizmu odpowiedzialnego za zwiększenie ryzyka zgonu wewnątrzmacicznego płodu, bez wad strukturalnych, u kobiet w starszym wieku.
Każda kobieta po 40. roku życia decydująca się na zajście w ciążę powinna być świadoma podwyższonego ryzyka wystąpienia wymienionych powikłań oraz możliwych konsekwencji wcześniactwa wynikających z potrzeby przedwczesnego ukończenia ciąży. Dodatkowo w predykcji wystąpienia danych powikłań trzeba zawsze wziąć pod uwagę towarzyszące czynniki ryzyka:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca sprzed ciąży,
- otyłość,
- niski status socjoekonomiczny,
- rasa czarna oraz
- wcześniejsza ciąża powikłana zahamowaniem wzrastania płodu lub porodem przedwczesnym.
Ważne role odgrywają więc – profilaktyka i badania skriningowe.
Powikłania wczesnej ciąży u kobiet powyżej 40 roku życia są takie same jak u młodszych ciężarnych, jednak ryzyko wystąpienia niektórych z nich jest w tej grupie większe. Poza standardowymi procedurami powinno się rozważyć dodatkowe zalecenia dotyczące postępowania z ciężarną w zaawansowanym wieku rozrodczym.
❗W dotychczas przeprowadzonych badaniach wykazano, że odsetek poronień sięga 40% wśród kobiet w wieku 35-44 lat, natomiast u kobiet powyżej 45 roku życia waha się on na poziomie 60-65%
🎈 Indukcja porodu u kobiety po 35. roku życia nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań matczynych czy płodowych, jak również zakończenia porodu drogą cięcia cesarskiego.
‼️ U kobiet w wieku ≥ 40 lat, będących w niepowikłanej ciąży, zaleca się indukcję porodu po 39. tygodniu ze względu na zwiększone ryzyko powikłań matczynych i płodowych!
W przypadku ciężarnych, które nie wyrażają zgody na indukcję porodu w 39. tygodniu ciąży, należy minimum 2x w tygodniu wykonywać kontrolne badania kardiotokograficzne, a pacjentka powinna koniecznie codziennie liczyć ruchy płodu aż do momentu rozwiązania. W 41. tygodniu trzeba bezwzględnie wykonać indukcję porodu.
Jako położnicy powinniśmy pamiętać, że każda decyzja co do terminu i sposobu ukończenia ciąży powinna być podejmowana wspólnie z ciężarną. Musimy jednak jasno i wyraźnie przedstawić pacjentce korzyści oraz ryzyko wiążące się z oczekiwaniem na samoistny poród po terminie.