Ludzie są z natury holobiontami, czyli żyją w symbiozie z wieloma mikroorganizmami – bakteriami, wirusami i grzybami. Równowaga w składzie mikrobiomu naszego organizmu jest jednym z elementów zapewniających nam zdrowie, zaś jego zaburzenia mogą być jednym z czynników patofizjologicznych wielu chorób. Mikrobiota endometrium stanowi aż 9% flory bakteryjnej kobiecego ciała. Większość dotychczasowych badań skupiało się wokół mikrobioty pochwy, jednak nauka (na szczęście!) zaczęła interesować się również środowiskiem występującym w jamie macicy.
Zaburzenia w składzie mikrobioty endometrium są powiązane z zaburzeniami ginekologicznymi i położniczymi, w tym – dysbioza dróg płciowych kobiety może prowadzić do problemów zarówno z zajściem w ciążę, jak i powodować komplikacje podczas jej trwania. Coraz częściej doniesienia naukowe sugerują, iż mikrobiota endometrium powinna być rozważana jako prawdopodobny czynnik powodujący problem z implantacją zarodka, a także przedwczesną utratą ciąży, w tym – problem poronień nawracających.
Na mikrobiotę endometrium składają się zarówno mikroorganizmy mające pozytywny wpływ na zdrowie kobiety, jak i te, które występują tylko w przypadku choroby. Do tego niezmiernie ważnym czynnikiem jest proporcja m.in. ilości określonych bakterii.
Pacjentki z większą obfitością bakterii z rodzaju Lactobacillus w składzie mikrobioty endometrium mają wyższe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę oraz doprowadzenia tej ciąży do szczęśliwego końca. Pałeczki kwasu mlekowego hamują też namnażanie się bakterii patologicznych dla endometrium.
Profil patologicznej mikrobioty endometrium, który związany jest z niepowodzeniem położniczym zawiera m.in. bakterie z gatunków Atopobium, Bifidobacterium, Chryseobacterium, Gardnerella, Haemophilus, Klebsiella, Neisseria, Staphylococcus oraz Streptococcus.
Skład mikrobioty może być przydatnym biomarkerem oferującym możliwość dalszego ulepszenia diagnostyki oraz strategii leczenia problemu poronień nawracających.