Czy problem poronień nawracających dotyczy tylko kobiety? Zdecydowanie nie! Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje jak istotny jest czynnik męski w problemie niepłodności, w tym także – problemie nawracających utrat ciąż.
U par borykających się z problemem poronień nawracających rekomenduje się w pierwszej kolejności ocenę czynników związanych ze stylem życia, również u mężczyzny:
- wiek,
- używki,
- aktywność fizyczna,
- dieta,
- masa ciała
Ocena fragmentacji DNA nasienia powinna być rozważona w celach diagnostycznych u par z problemem poronień nawracających. Dotyczy to zarówno par, które próbują zajść w ciążę naturalnie, jak i par po niepowodzeniach z wykorzystaniem metody in-vitro, a także u mężczyzn z niewyjaśnionym problemem niepłodności.
Co powoduje fragmentację DNA nasienia? Jako główny czynnik powodujący uszkodzenie DNA plemników rozważany jest STRES OKSYDACYJNY. O stresie oksydacyjnym mówi się w ostatnich latach bardzo dużo, jednak czy czym on w ogóle jest?
W skrócie, jest to przewaga liczebna reaktywnych form tlenu, które dla naszego organizmu mają negatywny skutek w stosunku do antyoksydantów, które wywierają pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Zaburzenie tej równowagi wywołuje reakcję łańcuchową, w której lawinowo dochodzi do uszkodzenia DNA naszych komórek, w tym – DNA plemników.
Co może powodować nadmierną produkcję reaktywnych form tlenu (ROS), a tym samym – uszkodzenia plemników?
- palenie wyrobów tytoniowych i nikotynowych
- zanieczyszczenie powietrza
- zbyt długi zastój nasienia w najądrzach
- apoptoza
- niedojrzałe nasienie
- żylaki powrózka nasiennego
Doniesienia naukowe już z 2014r. (!) pokazywały, że przy nieobecności żeńskich czynników niepłodnościowych, niezbędne jest wprowadzenie do diagnostyki poronień nawracających również diagnostyki mężczyzn i pochylenie się nad badaniem fragmentacji DNA nasienia jako badania diagnostycznego.