Trombofilie nabyte – Zespół Antyfosfolipidowy 

Mało jest udowodnionych i potwierdzonych w badaniach klinicznych przyczyn nawracających poronień. Większość jest albo w fazie badań albo jeszcze zbyt mało wiemy w zakresie genetyki, hematologii czy immunologii i ich wpływu na poronienia. 

Natomiast porozmawiajmy o tym co już wiemy!

Zespół antyfosfolipidowy (APS)

Zespół antyfosfolipidowy (APS) jest chorobą autoimmunologiczną, która prowadzi do występowania zakrzepicy żylnej, zakrzepicy tętniczej oraz a może przede wszystkim niepowodzeń położniczych. Ponieważ około 70% chorych na APS stanowią kobiety, zespół ten jest względnie częsty wśród kobiet w wieku rozrodczym. Częstość występowania APS u kobiet z nawracającymi poronieniami jest określana na 3-15%.

Rozpoznanie APS wymaga spełnienia co najmniej jednego kryterium klinicznego i co najmniej jednego kryterium laboratoryjnego.

Laboratoryjne kryteria rozpoznania zespołu antyfosfolipidowego:

  • Antykoagulant toczniowy stwierdzony w osoczu przynajmniej dwukrotnie w odstępie przynajmniej 12 tygodni. Wynik interpretuje się jako czynnik obecny lub nieobecny. Najlepiej wykonać badanie na obecność antykoagulantu toczniowego przed rozpoczęciem leczenia przeciwzakrzepowego. 
  • Przeciwciała antykardiolipinowe w klasie immunoglobulin G (IgG) lub immunoglobulin M (IgM) stwierdzane w surowicy lub osoczu w mianie średnim lub wysokim (tj. przekraczającym 40 GPL lub MPL, lub powyżej 99 centyla) przynajmniej dwukrotnie w odstępie przynajmniej 12 tygodni 
  • Przeciwciała przeciw β2-glikoproteinie I klasie immunoglobulin G (IgG) lub immunoglobulin M (IgM) stwierdzane w surowicy lub osoczu (w mianie powyżej 99 centyla dla populacji ogólnej zgodnie z definicją laboratorium wykonującego badanie) przynajmniej dwukrotnie w odstępie przynajmniej 12 tygodni

Kliniczne kryteria rozpoznania zespołu antyfosfolipidowego

  • Zakrzepica naczyń 

Przynajmniej jeden epizod zakrzepicy tętniczej, żylnej lub małych naczyń dowolnej tkanki lub narządu 

  • Powikłania ciąży 
  1. Przynajmniej jeden zgon morfologicznie prawidłowego płodu w 10 tygodniu ciąży lub później, przy prawidłowej morfolog i udokumentowanej USG lub bezpośrednim badaniem płodu  
  2. Przynajmniej jeden poród przedwczesny morfologicznie prawidłowego noworodka przed 34 tygodniem ciąży z powodu rzucawki, ciężkiego stanu przedrzucawkowego lub objawów odpowiadających niewydolności łożyska 
  • Przynajmniej trzy kolejne samoistne poronienia o niewyjaśnionej przyczynie przed upływem 10 tygodnia ciąży, przy wykluczeniu wad anatomicznych i zaburzeń hormonalnych u matki i wad chromosomowych u ojca i matki.
Obecnie według aktualnych rekomendacji ESHRE zasadne wydaje się proponowanie badania Pacjentkom już po dwóch poronieniach. 
Pamiętajcie, że nie wykonujemy badań w kierunku zespołu antyfosfolipidowego bezpośrednio po poronieniu musi upłynąć co najmniej 6 tygodni od normalizacji betaHCG.  

Powszechnie APS jest wiązany z nawracającymi utratami wczesnej ciąży. Jednak może prowadzić do wielu powikłań w trakcie trwania ciąży takich jak:

  • Stan przedrzucawkowy
  • Wystąpienie zahamowania tempa wzrastania płodu
  • Zespół HELLP
  • Zaburzenia zakrzepowo-zatorowe w przebiegu ciąży

Dlatego warto rozważyć badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego u Pacjentek z występowaniem w poprzednich ciążach powyższych powikłań. 

Zespół antyfosfolipidowy ma udokumentowany wpływ na występowanie wczesnych utrat ciąż, a odpowiednie leczenie może ten wpływ ograniczyć.
4 comments
  1. Cytat ze strony poronilam.pl : Czas jest w tym wypadku bardzo istotny ponieważ niektóre przeciwciała wykrywane są jedynie w ciąży lub niedługo po jej zakończeniu. Najlepszy czas na przeprowadzenie tego typu badań to do 6 tygodnia po poronieniu. TO JAK TO W KONCU JEST?

    1. W tej kwestii trzymamy się zaleceń European Society of Human Reproduction and Embryology z 2022r., które brzmią:
      Chociaż przedział czasowy dla wiarygodnych testów przeciwciał LA, ACA i aβ2GPI po ciąży (utrata ciąży) nie jest znany, ogólnie uważa się, że odpowiedni przedział czasowy wynosi 6 tygodni.

      Ciężko mi odnieść się do tego co piszę na stronie poroniłam.pl – bo nie ma tam źródła? skąd pochodzą takie zalecenia?

  2. Czy po martwym urodzeniu w 34 tc również należy odczekać 6 tyg i wtedy dopiero zrobić badanie ? Czy dłużej ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej