Pierwotna niewydolność jajników (primary ovarian insufficiency – POI)
Definiuje się jako zaburzenie folikulogenezy, utratę oocytów oraz nieprawidłową produkcję estrogenów, progesteronu i testosteronu, co w konsekwencji skutkuje niepłodnością. W populacji ogólnej częstość występowania POI wynosi ok 1%.
Często mylimy pojęcia dotyczące wygasania funkcji jajników używając zamiennie pierwotnej niewydolności jajników oraz zmniejszenia rezerwy jajnikowej. Rozpoznania te to dwie różne jednostki i nie powinny być używane zamiennie.
W codziennej praktyce dużo częściej będziemy spotykać się z pacjentkami ze zmniejszoną rezerwą jajnikową, niż w pełni rozwiniętą pierwotną niewydolnością jajników.
- Poziom FSH > 25IU/l w dwukrotnym badaniu powtórzonym po 4-6 tygodniach
- Okres 4 miesięcy lub więcej trwania rzadkich miesiączek bądź ich całkowitego braku
- Wiek < 40 lat
Do pierwotnej niewydolności jajników mogą prowadzić przyczyny:
Genetyczne
- Zespół Turnera
- Zespół łamliwego chromosomu X
- Mutacje w genach dotyczących receptorów hormonu FSH
- Galaktozemia
Autoimmunologiczne
- Choroba Hashimoto
- Choroba Addisona
- Cukrzyca typu 1
- Celiakia
- Bielactwo
- RZS
- Toczeń
Środowiskowe
Substancje toksyczne
- Chemioteraputyki
- Radioterapia
POI objawia się nieprawidłowymi cyklami miesięcznymi oraz podwyższonym stężeniem FSH. W postawieniu diagnozy pomagają objawy niedoboru estrogenów (uderzenia gorąca, suchość pochwy oraz zmniejszenie gęstości mineralnej kości). Brak powyższych objawów nie zwalnia z diagnostyki w kierunku POI u pacjentek z nieregularnymi miesiączkami lub brakiem miesiączki utrzymującym się ponad 3 miesiące. Musimy pamiętać, że u ponad połowy (50-75%) pacjentek niewydolność jajników występuje okresowo a większość kobiet z rozpoznaniem POI ma regularne miesiączki przed rozwinięciem niewydolności jajników i podobnie jak rówieśniczki przechodzi bezobjawowo przez okres dojrzewania.
Jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych pacjentek z POI jest ciągła utrata masy kostnej, a w konsekwencji osteoporoza przed 40 rokiem życia. Konsekwencjami nieleczonej pierwotnej niewydolności jajników są również problemy sercowo-naczyniowe (udar niedokrwienny, zawał serca) oraz niewielki wzrost, w porównaniu z populacją ogólną.
Ważnym i często pomijanym aspektem w opiece nad pacjentką z POI jest zdrowie psychiczne. Depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia poznawcze i demencja zdarzają się zdecydowanie częściej u kobiet z niewydolnością jajników niż w populacji ogólnej.
Bardzo ważne jest wczesne postawienie rozpoznania oraz właściwe leczenie pacjentek z POI co pozwala uniknąć wielu konsekwencji w przyszłości. Do panelu badań mogących ustalić patogenezę choroby zalicza się:
- kariotyp
- badanie w kierunku premutacji genu FMR1
- przeciwciała przeciwko korze nadnerczy i 21-hydroksylazie (ACA/21OH)
- TSH, fT4 i przeciwciała przeciwtarczycowe (TPO-Ab)
- badanie densytometryczne kości