Stymulacja owulacji

W moich wcześniejszych postach mogliście przeczytać jak powinna wyglądać kontrola owulacji i skąd tak naprawde wiemy, że ta owulacja zachodzi. Dzisiaj natomiast porozmawiamy o pacjentkach, które nie mają samoistnej owulacji i do jej wywołania potrzebują odpowiedniego leczenia. 

Stymulacja jajeczkowania stosowana jest u kobiet, u których występują zaburzenia owulacji dotyczące od 18 do 25% par z problemem niepłodności. Większość z tych kobiet ma rzadkie miesiączki występujące od 35 dni do 6 miesięcy i mimo tego, że w tym czasie może zdarzyć się samoistna owulacja to jednak zdecydowana większość cykli jest bezowulacyjna. 

Nie możemy mylić indukcji rozwoju jednego pęcherzyka (indukcja monoowulacji) ze stymulacją rozwoju wielu pęcherzyków, która jest powszechnie stosowana podczas procedury zapłodnienia pozaustrojowego. 

W grupie zaburzeń owulacji stosujemy trzy rodzaje leków, dwa w postaci tabletek doustnych (cytrynian klomifenu, letrozol) oraz dużą grupę preparatów stosowanych w postaci zastrzyków tzw. gonadotropiny.

Terapię zawszę powinniśmy rozpoczynać od najmniej inwazyjnej i najprostszej opcji leczenia, kolejne powinny zależeć od odpowiedzi jajników (liczby pęcherzyków i wystąpienia owulacji). Nie ma jednego utartego schematu dawkowania i długości podawania leków. Każda stymulacja powinna być dobrana indywidualnie do pacjentki i szczegółowo z nią omówiona.

Rozpoznanie zaburzeń owulacji nie zwalnia nas z pełnej diagnostyki niepłodności dotyczącej zarówno kobiety jak i mężczyzny. Musimy pamiętać, że indukcja wielokrotnie szybciej zmniejsza rezerwę jajnikową, więc oznaczenie jej przed rozpoczęciem leczenia jest podstawą kwalifikacji do metody leczenia. Również badanie nasienia jako ocena płodności męskiej wydaje się niezbędnym elementem wymaganym do rozpoczęcia stymulacji. Bo jaki sens ma stymulacja w sytuacji braku plemników w ejakulacie?

Brak ciąży po indukcji owulacji przez 6 owulacyjnych cykli jest wskazaniem do poszerzenia diagnostyki lub zmiany metody leczenia. 

W przypadku indukcji monoowulacji u danej pacjentki należy między 10 a 14 dniem cyklu odbyć wizytę w celu oceny endometrium oraz liczby pęcherzyków. Zalecane jest również powstrzymanie się od współżycia do tej wizyty. 

Gdy liczba pęcherzyków >15mm nie przekracza 3, można zalecić współżycie płciowe co drugi dzień oraz codzienne wykonywanie testu owulacyjnego z moczu. Oznaczenie progesteronu zawsze powinno się wykonać przy pierwszej udanej próbie wywołania owulacji, potwierdzonej dodatnim testem owulacyjnym. O wystąpieniu owulacji świadczy wynik progesteronu między 6 a 25ng/ml.

BIBLIOGRAFIA:

Pierzyński, P., Laudański, P. and Kuczyński, W., 2018. Niepłodność. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej