Dużo! To jedyna słuszna odpowiedź 🙂 Jednak sama odpowiedź „dużo” nie wyczerpuje w całości tematu prawidłowego nawodnienia kobiet w ciąży.
Ciąża dla organizmu kobiety jest okresem wzmożonego wydatku energetycznego, niezbędnego do prawidłowego przebiegu procesu budowy tkanek płodu, błon płodowych oraz wzrastania płodu. Zaleca się aby dieta kobiet ciężarnych w I trymestrze dostarczała około 2500kcal dziennie, dodatkowo 360kcal w II trymestrze i 475kcal w III trymestrze ciąży. Żeby ta dostarczona energia mogła zostać właściwie wykorzystana potrzebna jest nam właśnie woda! To woda w ilości ok. 1ml/1 kcal energii jest niezbędna do zachowania zdrowia kobiety oraz prawidłowego rozwoju zarodka.
Oczywiście zapotrzebowanie na wodę zależy również od wielu innych czynników: od temperatury, stopnia wilgotności pomieszczeń, w których przebywa ciężarna, temperatury jej ciała, podejmowanej aktywności fizycznej, masy ciała oraz ilości tkanki tłuszczowej.
Ale średnio możemy przyjąć, że dzienne zapotrzebowanie na wodę dla kobiet w ciąży wynosi między 2,5 a 3,5 L! Wow! To bardzo dużo, ale spokojnie 🙂 Pożywienie zapewnia wodę w ilości ok. 500-900ml, zatem deficyt wynosi „zaledwie” między 1,5 a 3,0 L (średnio 2,5 L). Oczywiście to w dalszym ciągu dużo, ale musimy pamiętać że odpowiednie nawodnienie kobiety ciężarnej stanowi podstawę produkcji płynu owodniowego, który zapewnia prawidłowy rozwój tkanki płucnej, mięśniowej, układu moczowego oraz stałą temperaturę środowiska i ochronę przed infekcjami. Dodatkowo woda pomaga uzyskać ujemny bilans energetyczny, co ma znaczenie u kobiet ciężarnych z podwyższonym BMI.
Żeby lepiej zobrazować jak ważna jest woda dla ciąży należy wspomnieć, że w ciągu godziny przez łożysko dochodzi do wymiany około 450 ml wody!
W ciąży powinniśmy wybierać wody o niskiej zawartości składników mineralnych, mogą być one spożywane bez ograniczeń bez ryzyka wystąpienia zaburzeń elektrolitowych. Wody o niskiej zawartości elektrolitów zawierają poniżej 500mg/litr wszystkich składników mineralnych.
Zaleca się picie wody w naczyniach o takich pojemnościach, aby została ona zużyta w ciągu najwyżej kilkunastu godzin, co zapewnia czystość mikrobiologiczną. Musimy również pamiętać, że niedobór wody może prowadzić do wielu patologii w trakcie trwania ciąży.
Odwodnienie może wpływać na powstawanie kamicy układu moczowego i powodować atak kolki nerkowej. Obniżenie ilości dostarczanej wody to również obniżenie produkcji moczu co zwiększa ryzyko zakażeń dróg moczowych, stanowiących czynnik ryzyka zakażeń u noworodków. Ograniczanie spożycia wody przez ciężarną może prowadzić od zmniejszenia liczby wód płodowych i hamować prawidłowy rozwój dziecka. Niedobór wody podczas ciąży wpływa również na nasilenie zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego powodując zaparcia.
Woda jest naprawdę bardzo ważna w trakcie trwania ciąży, ale co w sytuacji jeżeli po prostu nie dajemy rady? Na pewno nie powinniśmy wybierać produktów wysokosłodzonych, sztucznie barwionych, energetyzujących czy gazowanych. Resztę zapotrzebowania starajmy się pokryć, pijąc: herbatę czerwoną (najbezpieczniejszą do spożywania w ciąży), rodzaje herbat ziołowych dozwolonych dla kobiet ciężarnych, herbaty owocowe oraz soki warzywne czy owocowe, naturalne, bez dodatku cukru. Płyny można również uzupełniać jedząc zupy, a także pijąc mleko (zawartość tłuszczu 1,5‒2%), maślanki i kefiry naturalne. Jednak musimy pamiętać, że finalnie woda powinna stanowić 60‒80% wszystkich przyjmowanych płynów.
Zabieranie butelki wody w każdą nawet najmniejsza podróż w trakcie trwania ciąży powinno stać się nawykiem już od pierwszych tygodni 🙂