Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania czy wyjazdu na wakacje. Oczywiście każda taka decyzja musi być poprzedzona konsultacją z lekarzem, badaniem położniczym czy USG. Jeżeli nie ma jednak medycznych przeciwwskazań do wyjazdu warto się do niego dobrze przygotować. Słynne łacińskie przysłowie mówi „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” dokładnie tak powinny wyglądać nasze przygotowania, chcesz spokoju bądź gotowa na (prawie) wszystko ? Co więc powinna zawierać podróżna apteczka kobiety w ciąży?
- Leki stosowane przewlekle – musimy pamiętać, że okres wakacji nie może oznaczać odpoczynku czy nawet krótkiej przerwy od stosowanych na stałe w trakcie trwania ciąży leków. Mówimy tu szczególnie o lekach przyjmowanych z powodu niedoczynności tarczycy, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Każda nawet najkrótsza przerwa może zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań u matki lub u płodu w trakcie trwania ciąży. Dodatkowo przed wyjazdem warto sprawdzić czy posiadana przez nas ilość leku wystarczy na cały zaplanowany okres wyjazdu.
- Nudności i wymioty – najbardziej nasilone szczególnie w I trymestrze ciąży, ale dodatkowo mogą się pojawiać w trakcie trwania podróży lub bezpośrednio po niej. Warto zabrać ze sobą dostępny bez recepty dimenhydrynat (lek z kategorii B). Na jego zastosowanie decydujemy się dopiero w sytuacji nasilonych wymiotów, które nie ustępują z czasem, ale na pewno warto go mieć w swojej apteczce.
- Biegunka – obok wymiotów, to jedna z najczęstszych przyczyn prowadzących do odwodnienia u kobiet w ciąży. Konsekwencją odwodnienia może być zaburzona produkcja płynu owodniowego, gorsze wchłanianie przyjmowanych leków czy dolegliwości bólowe głowy. Dobrze zabrać ze sobą dostępne bez recepty loperamid (lek z kategorii B) oraz diosmektyt. Zastosowanie tych leków doraźnie może w znaczący sposób złagodzić nasilenie biegunki oraz skrócić czas jej trwania. W przypadku wystąpienia biegunki czy wymiotów dobrze posiadać w apteczce elektrolity, pozwolą one w szybki sposób uzupełnić brakujące mikroskładniki.
- Zaparcia – Nowe miejsce, nowa dieta i klops… problemy z wypróżnieniami. Niestety zaparcia w ciąży mogą prowadzić do nasilenia dolegliwości związanych z hemoroidami a nawet indukować skurcze macicy. Warto dbać o regularność wypróżnień poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz właściwej ilości płynów . Dla pacjentek borykających się z problemami zaparć do apteczki powinna powędrować laktuloza (lek z kategorii B) w postaci syropu.
- Gorączka – lekiem I rzutu stosowanym w leczeniu gorączki w trakcie trwania ciąży jest paracetamol (lek z kategorii B). Leczenie gorączki paracetamolem powinno być krótkotrwałe (do 3 dni) i nie może przekraczać maksymalnych dawek dozwolonych dla osoby dorosłej czyli 4g/dobę. Odstępy między kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 godziny.
- Ból (głowy, brzucha) – podobnie jak w leczeniu gorączki również w leczeniu bólów epizodycznych o różnej lokalizacji w trakcie trwania ciąży, lekiem pierwszego rzutu bezsprzecznie pozostaje paracetamol (lek z kategorii B). Każdy ból, który nie ustępuje lub nie zmniejsza swojego nasilenia po zastosowaniu paracetamolu wymaga szerszej diagnostyki.
- Infekcja dróg rodnych – w przypadku niepowikłanego zakażenia grzybiczego pochwy i sromu zalecane jest stosowanie leków przeciwgrzybiczych raz dziennie w krótkich schematach leczenia. Z leków dostępnych bez recepty zaleca się klotrimazol 100mg (lek z kategorii B) w postaci globulek dopochwowych stosowanych przez 7 dni na wieczór przed snem.
- Infekcja dróg moczowych – każda objawowa infekcja dróg moczowych u kobiety w ciąży wymaga wykonania posiewu bakteriologicznego z moczu. Często jednak przebywając za granica lub w małych miejscowościach wypoczynkowych nie mamy takich możliwości, dobrze jest wtedy zastosować leczenie i obserwować swoje dolegliwości. Lekiem dostępnym bez recepty, który możemy zastosować w przypadku infekcji dróg moczowych w ciąży jest furazydyna (lek z kategorii B) pochodna nitrofuranu. Musimy jednak zawsze pamiętać o wykonaniu kontrolnego posiewu bakteriologicznego z moczu po zakończeniu leczenia nawet w sytuacji gdy dolegliwości ustąpią całkowicie.
- Probiotyki doustne oraz dopochwowe – wakacje zawsze kojarzą nam się z kąpielami w basenach, zalewach czy jeziorach. Samo pływanie jest jednym z najlepszych sportów dla kobiet w ciąży, dlatego warto z niego korzystać. Odpowiednie zabezpieczenie flory fizjologicznej dróg rodnych po takich kąpielach zdecydowanie zmniejszy ryzyko wystąpienia infekcji.
- Urządzenie do wyciągania kleszczy – tak drobne, proste urządzenie zmieści się w każdej apteczce a zdecydowanie ułatwi usunięcie kleszcza w całości nawet z trudno dostępnych miejsc. Po usunięciu kleszcza koniecznie obserwujmy miejsce ukłucia pod kątem tzw. rumienia wędrującego.
- Opryszczka wargowa – każda podróż, zmiana klimatu czy strefy czasowej może powodować spadek odporności i pojawienie się opryszczki wargowej. Sama opryszczka nie jest groźna dla ciąży, ale dolegliwości z nią związane mogą być bardzo uciążliwe. Warto w swojej apteczce posiadać krem z acyklowirem (lek z kategorii B) do stosowania miejscowego.
Nie możemy zapominać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w trakcie trwania ciąży (również tych z kategorii B) musimy skonsultować się z lekarzem. Powyższy opis nie jest porada medyczna. Czasem niestety nie obędzie się bez osobistej wizyty u lekarza, ale dużo łatwiej nam reagować na pierwsze dolegliwości u kobiety w ciąży (nawet na odległość) jeżeli pacjentka posiada ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę ?
Czy według was czegoś na tej liście brakuje? Piszcie w komentarzach ? Wspólnie postaramy się stworzyć apteczkę idealna ?