STYCZEŃ 2023. Podsumowanie miesiąca: porody i cięcia cesarskie

W nowym roku postanowiłem, aby pewne etapy swojej pracy podsumowywać nie tylko pod koniec roku. Tym sposobem pojawił się w mojej głowie pomysł, aby informacje dotyczące moich pacjentek oraz ich ciąż zapisywać w liczbach również w formie postów, zarówno dla siebie, jak i dla Was 🙂 

Każda z tych ciąż to zupełnie osobna historia, początek nowego życia 🙂

[STYCZEŃ 2023]

13 moich pacjentek urodziło zdrowe dzieci 🙂 

11 na 13 urodzonych dzieci otrzymało 10 pkt. w skali Apgar (jedno dziecko Apgar 9 i jedno Apgar 8)! 

8 z 13 moich pacjentek urodziło siłami natury

5 z 13 rozwiązań nastąpiło poprzez cesarskie cięcie:

  • 2 cięcia cesarskie ze wskazań ortopedycznych
  • 1 ze wskazań psychiatrycznych 
  • 1 z powodu podejrzenia makrosomii płodu 
  • 1 ciąża była zakończona w 33. tygodniu z powodu ciężkiego stanu przedrzucawkowego 

9 z 13 porodów odbyło się na Bloku Porodowym Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Tam możecie mnie spotkać 🙂 4 z tych porodów odbyło się siłami natury, a 5 z nich zakończono przez cesarskie cięcie (3 z nich były to zabiegi planowe, 2 ze wskazań nagłych)

Wszystkie porody siłami natury odbyły się bez nacięcia krocza, u 50% rodzących doszło do urazu krocza I stopnia pozostałe porody były bez uszkodzeń.  

Na znieczulenie zewnątrzoponowe, zdecydowało się 3 z 8 pacjentek rodzących siłami natury. Pamiętajcie, że macie prawo do znieczulenia zewnątrzoponowego i warto z niego korzystać J

Czy interesują Was takie statystyki porodowe? Dajcie znać w komentarzach 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej