Nadmierna potliwość, czyli inaczej hiperhydroza definiowana jest jako wydzielanie potu przekraczające fizjologiczne potrzeby organizmu.
Nadmierne pocenie się w ciąży jest dosyć częstym problemem, z jakim borykają się kobiety, jednak nieczęsto zwraca się na niego uwagę. Choć dolegliwość ta może być nieprzyjemna i uciążliwa, to najczęściej jest to normalny stan, wynikający ze zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży i najczęściej wraz z porodem – mija.
Jakie mogą być przyczyny nadmiernego pocenia się w ciąży?
✅ Zmiany hormonalne: Wzrost poziomu hormonów, takich jak estrogen i progesteron, wpływa na funkcjonowanie gruczołów potowych, co może prowadzić do zwiększonej produkcji potu.
✅ Zwiększona objętość krwi: W ciąży objętość krwi, rzut serca wzrasta, co może prowadzić do intensywniejszego pocenia się. Dodatkowo, naczynia krwionośne obwodowe ulegają rozszerzeniu.
✅ Zmiany metaboliczne: Przyspieszenie metabolizmu towarzyszące ciąży również może przyczyniać się do nadmiernego pocenia.
✅ Stres i emocje: Zmiany w nastroju i stres związany z ciążą mogą wpływać na reakcje organizmu, w tym na wydzielanie potu.
✅ Temperatura otoczenia: Ciepłe pory roku lub nieodpowiednia odzież mogą potęgować problem.
Choć nadmierne pocenie się w ciąży jest zjawiskiem zwykle fizjologicznym, to zdarzają się sytuacje, kiedy nadmierne pocenie powinno obudzić naszą czujność i skierować nas na konsultację z lekarzem. Na przykład:
✅ Niekontrolowane pocenie się: Jeśli pocenie jest ekstremalne i występuje niezależnie od temperatury otoczenia, obejmując kilka obszarów ciała.
✅ Inne objawy: Wraz z poceniem się występują inne objawy, takie jak gorączka, ból głowy, ból w klatce piersiowej lub trudności w oddychaniu, duszność, obrzęki, nadciśnienie.
✅ Zmiany w skórze: Pojawienie się wysypki, świądu lub innych niepokojących zmian skórnych.
✅ Objawy odwodnienia: suchość w ustach, zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, czy zmniejszenie ilości wydalanego moczu.
Nadmierne pocenie się w ciąży jest często wynikiem naturalnych zmian zachodzących w organizmie kobiety i rzadko stanowi powód do niepokoju. Niemniej jednak, warto monitorować swoje samopoczucie i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli pojawiają się inne niepokojące objawy.Proste środki, takie jak odpowiednia odzież, regularne picie wody czy unikanie wysokich temperatur, mogą pomóc złagodzić dyskomfort związany z nadmiernym poceniem.
REFERENCJE:
- DeRoche ME, Steinfeld JD. Episodic hypothermia with hyperhidrosis in a pregnant woman. Obstet Gynecol. 2002 May;99(5 Pt 2):880-2. doi: 10.1016/s0029-7844(01)01604-0. PMID: 11975943.
- https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/skin-hair-and-nails/hyperhidrosis/
- Young P, Finn BC, Bruetman JE, Trimarchi H. Sudoración nocturna secundaria a reflujo gastroesofágico [Gastroesophageal reflux as a cause of night sweating]. An Med Interna. 2007 Jun;24(6):285-8. Spanish. doi: 10.4321/s0212-71992007000600007.PMID: 17907900.
- https://pulsmedycyny.pl/medycyna/dermatologia/nadpotliwosc-w-znaczacy-sposob-obniza-jakosc-zycia-przyczyny-i-sposoby-leczenia-hiperhydrozy/