ŻYLAKI W CIĄŻY

🤰 Ciąża predysponuje do zaburzeń żylnych!

Najczęściej występujące zaburzenia żylne w ciąży:

  • żylaki kończyn dolnych 
  • żylaki sromu
  • zespół żylnego zastoju miednicy. 

🩸Wbrew pozorom, żylaki w tym okresie to nie tylko problem estetyczny – mogą być one źródłem wielu dokuczliwych dolegliwości np. bólu, obrzęków. W niektórych przypadkach mogą prowadzić do poważniejszych powikłań – m.in. żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. 

🩸Żylaki kończyn dolnych w ciąży powstają w podobnym patomechanizmie jak u kobiety nieciężarnej. Co sprzyja ich powstawaniu? 

  • niedrożności żył głębokich położonych proksymalnie do lokalizacji żylaków
  • niewydolności zastawek żył powierzchownych i głębokich oraz wtórnego refluksu żylnego
  • współistnienia obu tych mechanizmów.

🤰W ciąży rośnie poziom hormonów, w szczególności progesteronu, który wpływa na rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych. Do tego dochodzi zwiększona objętość krwi i ucisk rosnącej macicy na duże naczynia w jamie brzusznej. To wszystko może prowadzić do powstawania żylaków, szczególnie – żylaków kończyn dolnych, w okolicy pochwy i sromu. 

🤰Do niewydolności najczęściej dochodzi:

  • w połączeniu udowo-odpiszczelowym, 
  • w żyłach jajnikowych 
  • dopływach żyły biodrowej wewnętrznej. 

Bardzo ważne! Ciąża jest stanem, który zwiększa ryzyko zakrzepicy żylnej 5-10-krotnie!

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciąży – zwolnienie przepływu krwi, uszkodzenie ściany naczyń żylnych miednicy mniejszej (np. wskutek ucisku przez powiększoną macicę, podczas porodu) oraz nadkrzepliwość powodują wzrost ryzyka zakrzepicy! 

🤰Żylaki w ciąży to problem, który dotyka wiele przyszłych mam, ale dzięki profilaktyce oraz leczeniu zachowawczemu można zmniejszyć dolegliwości i uniknąć powikłań. 

🤰Jeśli zauważysz pierwsze objawy zaburzeń żylnych w ciąży – nie ignoruj ich! Większość tych zaburzeń ma charakter łagodny. Jednak wymagają one diagnostyki, ponieważ niektóre z nich – mogą zagrażać życiu matki i dziecka.

REFERENCJE:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/szczegolne/55486,ciaza-i-zakrzepica
  2. https://podyplomie.pl/medycyna/30874,zylaki-u-kobiet-w-ciazy#
  3. https://www.cochrane.org/pl/CD001689/PREG_zapobieganie-zylnej-chorobie-zakrzepowo-zatorowej-u-kobiet-w-czasie-ciazy-w-trakcie-porodu-i-po
  4. https://www.forumginekologii.pl/artykul/zylna-choroba-zakrzepowo-zatorowa-w-ciazy-i-pologu
  5. Ortega MA, Gómez-Lahoz AM, Sánchez-Trujillo L, Fraile-Martinez O, García-Montero C, Guijarro LG, Bravo C, De Leon-Luis JA, Saz JV, Bujan J, García-Honduvilla N, Monserrat J, Alvarez-Mon M. Chronic Venous Disease during Pregnancy Causes a Systematic Increase in Maternal and Fetal Proinflammatory Markers. Int J Mol Sci. 2022 Aug 11;23(16):8976. doi: 10.3390/ijms23168976. PMID: 36012236; PMCID: PMC9409364.
  6. Boeldt DS, Bird IM. Vascular adaptation in pregnancy and endothelial dysfunction in preeclampsia. J Endocrinol. 2017 Jan;232(1):R27-R44. doi: 10.1530/JOE-16-0340. Epub 2016 Oct 11. PMID: 27729465; PMCID: PMC5115955.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej