Obrzęki podczas ciąży to dość popularne zjawisko. W krwioobiegu ciężarnej krąży ponad 50% więcej krwi. Stale powiększająca się macica (nawet 20-krotnie do końca ciąży), która uciska naczynia żylne również sprzyja zwiększonej retencji płynów w organizmie kobiety, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych.
Najczęściej obrzęki podczas ciąży lokalizują się w obrębie twarzy, rąk, nóg, kostek oraz stóp. Ciało kobiety ciężarnej ulega ogromnym zmianom. Ciąża niesie za sobą dodatkowe kilogramy i 25% z nich stanową właśnie płyny, które ulegają retencji w tkankach.
Obrzęki mogą pojawić się w każdym momencie ciąży, jednak najczęściej pojawiają się one w okolicy 5. miesiąca ciąży i mogą ulec nasileniu zwłaszcza podczas III trymestru ciąży.
Jakie czynniki mogą ewentualnie nasilać obrzęki w ciąży?
- obrzęki zazwyczaj nasilają się po całym dniu, wieczorami
- pora letnia i panujący na dworze upał
- pozycja stojąca, zwłaszcza – przez długi okres czasu
- konsumpcja dużej ilości kofeiny
- dieta uboga w potas
- dieta bogata w sód, czyli w uproszczeniu – spożywanie dużej ilości soli
Nieznaczne obrzęki mogą wystąpić podczas ciąży i są zjawiskiem fizjologicznym. Jednak przedłużające się obrzęki kończyn dolnych, utrzymujące się ponad 24h czy nagłe niespodziewane obrzęki w obrębie rąk lub twarzy, którym towarzyszą inne niepokojące objawy jak np.:
- intensywny ból głowy,
- problemy z oddychaniem,
- zaburzenia widzenia,
- nagłe wymioty, towarzyszące któremukolwiek z wyżej wymienionych objawów
- obrzęk w obrębie jednej nogi, która jest zaczerwieniona, tkliwa, bolesna i nadmiernie ucieplona, a różnica w obwodzie zdrowej i chorej nogi wynosi > 2 cm (może to świadczyć o zakrzepicy żył głębokich)
mogą być jednym z objawów STANU PRZEDRZUCAWKOWEGO i nie mogą zostać zbagatelizowane. W razie wystąpienia jakiegokolwiek przedłużającego się czy nagłego obrzęku powinniśmy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem ginekologiem.
W kafelkach przedstawiam Wam kilka łatwych sposobów na złagodzenie obrzęków w ciąży. 😊