🤰🏻 Schemat prowadzenia i postępowania podczas ciąży ujednolica Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej.
🤰🏻 Co do badań, które zalecam wykonać wszystkim moim pacjentkom – są to:
- Grupa krwi i Rh, o ile ciężarna nie posiada odpowiednio udokumentowanego badania grupy krwi (oznaczenie całościowe z wynikiem grupy krwi)
- Morfologia krwi – wykonywane 1 – 2 dni przed wizytą, aby było jak najbardziej aktualne
- Badanie ogólne moczu – wykonywane 1 – 2 dni przed wizytą, aby było jak najbardziej aktualne
- Cytologia, o ile nie była wykonane w ostatnich 6 miesięcach – jeżeli nie było to pobieramy na wizycie na którą pacjentka zgłasza się z wynikami badań
- Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, ewentualnie OGTT u kobiet z czynnikami ryzyka cukrzycy ciążowej
- Badanie VDRL, HIV i HCV
- Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM), o ile ciężarna nie przedstawi wyniku potwierdzającego występowanie przeciwciał IgG sprzed ciąży.
- Badanie w kierunku różyczki (IgG, IgM), o ile ciężarna nie chorowała lub nie była szczepiona lub w przypadku braku informacji.
- Oznaczenie TSH.
🤰🏻 Dodatkowo zalecam:
- Ferrytynę – zgodnie z rekomendacjami PTGiP, które dotyczą suplementacji kobiet w ciąży zaleca się oznaczenie ferrytyny na I. wizytę w ciąży
- CMV IgG IgM – W Polsce częstość zakażeń CMV ocenia się na około 70% populacji, wśród kobiet w wieku prokreacji ok. 90%. Zakażenie wirusem cytomegalii (CMV) jest najczęstszym zakażeniem wrodzonym!
- Antygen HBs już w I trymestrze ciąży, ponieważ wirus HBV jest ok. 100 razy bardziej zakaźny niż HIV. W Polsce szacuje się liczbę przewlekle zakażonych HBV na około 1% populacji.
Jeśli macie jakieś pytania co do badań laboratoryjnych wykonywanych przed 10. tygodniem ciąży – napiszcie w komentarzach 😀