Kobiety ciężarne są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu grypy i powikłań, których ryzyko zwiększa się z każdym trymestrem ciąży. Gorączka występująca w przebiegu infekcji może wpływać niekorzystnie na płód, szczególnie w I. trymestrze. Szczepienie kobiet w ciąży zmniejsza także ryzyko zachorowania na grypę ich nowonarodzonych dzieci w pierwszym półroczu życia, co jest szczególnie korzystnym efektem, gdyż dziecka w tym wieku nie można jeszcze zaszczepić przeciwko grypie.
Kobieta, która zachoruje na grypę w trakcie ciąży jest obarczona większym ryzykiem powikłań ciąży, takich jak:
- poród przedwczesny
- hospitalizacja (ciężki przebieg zapalenia płuc i innych powikłań)
- śmierć ciężarnej
→ Kiedy zaszczepić kobietę ciężarną przeciwko grypie?
Według rekomendacji ACOG, ciężarną można zaszczepić w każdym trymestrze ciąży. Szczepienie na grypę nie zwiększa ryzyka poronienia czy przedwczesnego ukończenia ciąży.
→ Kiedy się zaszczepić?
W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja, zaś szczyt zachorowań – od stycznia do marca. Najbardziej optymalnie jest zaszczepić się przed okresem zwiększonej zachorowalności na grypę, a więc – od WRZEŚNIA do GRUDNIA.
- jeśli pacjentka nie może być zaszczepiona odpowiednio wcześnie, szczepienie można wykonać w dowolnym momencie przez cały sezon epidemiczny.
→ Jeśli wkrótce planujesz zajść w ciążę lub jesteś w ciąży, wybierz inaktywowaną (!) szczepionkę przeciw grypie zamiast szczepionki w aerozolu do nosa. Aerozol do nosa zawiera atenuowane wirusy i nie należy go stosować w czasie ciąży!
→ Ile dni odstępu między różnymi szczepieniami?
Szczepionki przeciwko grypie można podawać w dowolnym czasie przed lub po podaniu innych szczepionek. Dotyczy to również szczepionek przeciwko COVID-19 w trakcie tej samej wizyty szczepiennej co grypa.
→ Niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy są zbyt małe, aby można je było zaszczepić przeciwko grypie. Najlepszym sposobem ochrony noworodka jest zaszczepienie się przeciwko grypie w czasie ciąży.