SZCZEPIENIE PRZECIWKO KRZTUŚCOWI W CIĄŻY. CZY WARTO?

Szczepienia w ciąży często stanowią temat kontrowersyjny. W ciąży można bezpiecznie podawać szczepionki inaktywowane. Ciężarnym zaleca się szczepienie przeciw grypie oraz przeciw krztuścowi. Inne szczepionki zabite mogą być podawane w szczególnie uzasadnionych sytuacjach. Kobietom w ciąży nie podaje się szczepionek żywych, tj. szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) czy szczepionki przeciw ospie wietrznej.

Krztusiec jest ostrą zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez bakterie, tzw. pałeczki krztuśca. Przenosi się drogą kropelkową.

Po dostaniu się do organizmu, bakterie wnikają do tkanek, gdzie namnażają się produkując toksynę krztuścową i inne czynniki zjadliwości. W pierwszych tygodniach choroby objawy krztuśca są podobne do przeziębienia, tj. suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem (zwanym pianiem), wymiotami lub bezdechem. Sam kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni. Krztusiec u niemowląt i noworodków związany jest z ryzykiem wystąpienia powikłań, tj. zapalenie płuc, bezdech, drgawki, encefalopatia.

→ Krztusiec jest najbardziej niebezpieczny dla nieuodpornionych niemowląt i małych dzieci.

→ Szczepienia kobiet w ciąży, osób z ich otoczenia oraz pracowników oddziałów pediatrycznych zmniejszają ryzyko zachorowania niemowląt.

Szczepienie ciężarnych przeciw krztuścowi zmniejsza ryzyko zachorowania u niemowląt w pierwszych miesiącach życia, kiedy ryzyko ciężkiego i powikłanego przebiegu choroby, a także zgonu jest największe. Szczepienia kobiet w ciąży przeciw krztuścowi są idealną strategią pozwalającą zrealizować jednocześnie 2 cele:

  • zapewnienie niemowlęciu bezpośredniej ochrony przed zachorowaniem poprzez indukcję produkcji matczynych przeciwciał (IgG), które są transportowane przez łożysko do płodu
  • zapobieganie zachorowaniu u matki, a tym samym pośrednia ochrona przed zakażeniem dziecka przez zmniejszenie ryzyka transmisji patogenu
  • w otoczeniu płodu
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej