CIĄŻA PO OPERACJI BARIATRYCZNEJ

Otyłość matki wiąże się z krótko- i długoterminowymi niekorzystnymi skutkami zarówno dla matki, jak i dziecka. Konieczne jest zmniejszenie masy ciała przed ciążą, aby poprawić wyniki leczenia matki i płodu. 

Chirurgia bariatryczna jest ważną opcją leczenia osób z ciężką otyłością. Na całym świecie wzrasta liczba wykonywanych operacji, nawet u kobiet w wieku rozrodczym, ponieważ normalizacja masy ciała jest kluczowa w procesie poprawy płodności. Trwała utrata masy ciała spowodowana chirurgią bariatryczną ostatecznie poprawia m.in. częstość owulacji.

Otyłe kobiety są bardziej narażone na:

▫️ wczesną utratę ciąży, 

▫️ cukrzycę ciążową (GDM), 

▫️ nadciśnienie indukowane ciążą, 

▫️ zakończenie ciąży cięciem cesarskim, 

▫️ zakrzepicę, 

▫️ krwotoki poporodowe

▫️ infekcje. 

Poronienia samoistne występują częściej u kobiet z otyłością w porównaniu z kobietami w ciąży z prawidłowym BMI. Niezależnie od tego, czy ciąża jest naturalna, czy poczęta przy użyciu technik wspomaganego rozrodu, sama otyłość lub połączenie jej z innymi czynnikami, takimi jak np. PCOS, zwiększa ryzyko poronień.

W jakim czasie od operacji bariatrycznej można bezpiecznie zajść w ciążę?

Niektóre skutki operacji bariatrycznej mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

▫️ Wytyczne praktyki klinicznej Amerykańskiego Stowarzyszenia Endokrynologów Klinicznych oraz Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej, zalecają unikanie zapłodnienia przez 12 – 18 miesięcy po operacji bariatrycznej. 

▫️ American College of Obstetrician and Gynecologists, zalecają okres 12 – 24 miesięcy przed poczęciem, podczas gdy Royal College of Obstetricians and Gynecologists sugeruje zindywidualizowane podejście, które zależy od wieku kobiety i jego wpływu na opóźnienie ewentualnej ciąży.

Jeśli odstęp między ciążą a operacją jest dłuższy, ryzyko wystąpienia niedoborów mikroelementów jest większe, ponieważ pacjentki mogą nie zgłaszać się na wizyty kontrolne po pierwszym lub dwóch latach po operacji. Dlatego też w grupie kobiet z dużą przerwą między operacjami (powyżej 1 roku) a ciążą należy sprawdzić suplementację i wyjściowy poziom składników odżywczych przed próbą zajścia w ciążę.

Operacja bariatryczna nie jest przeciwwskazaniem do próby porodu drogami natury, chyba że w grę wchodzą bezwzględne czynniki położnicze.

REFERENCJE:

  1. Burlina S, Dalfrà MG, Lapolla A. Pregnancy after Bariatric Surgery: Nutrition Recommendations and Glucose Homeostasis: A Point of View on Unresolved Questions. Nutrients. 2023 Mar 1;15(5):1244. doi: 10.3390/nu15051244. PMID: 36904243; PMCID: PMC10005384.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/odchudzanie/leczeniechirurgiczne/63459,chirurgiczne-leczenie-otylosci-a-ciaza
  3. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/140/original/49-54.pdf?1472460083
  4. https://diabetologia.mp.pl/bariatria/118728,ciaza-po-operacji-bariatrycznej
  5. https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/practice-bulletin/articles/2009/06/bariatric-surgery-and-pregnancy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej