🤰🏻 Czy podczas ciąży możesz stosować leki przeciwbólowe? Czy wiesz które z nich są bezpieczne w ciąży? 💊

Ciąża to wyjątkowy czas, ale również pełen wyzwań. Zmiany hormonalne czy fizjologiczne zachodzące w ciele Kobiety ciężarnej wpływają na częstość występowania dolegliwości bólowych, ale również – próg i tolerancję bólu. Dogłębna wiedza na temat fetotoksyczności i teratogenności substancji są niezbędne do utrzymania równowagi pomiędzy leczeniem matki a bezpieczeństwem nienarodzonego dziecka.

💊 Paracetamol (acetaminofen) to jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych na świecie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, dostępny bez recepty, zarówno w postaci preparatów jedno-, jak i wieloskładnikowych. Jest lekiem z wyboru u pacjentów, których nie można leczyć niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), w tym m.in. u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

💊 Unikaj paracetamolu, jeśli jesteś na niego uczulona lub jeśli masz problemy z wątrobą. Nawet jeśli możesz przyjmować paracetamol, to należy go przyjmować jak najmniej i przez możliwie najkrótszy czas. O ile jest on uznany za powszechnie bezpieczny lek przeciwbólowy w ciąży, to krąży wokół niego wiele kontrowersji i kwestionowania jego sprzedaży bez recepty.

💊 Niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ tj. ibuprofen, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy) – należy unikać w III trymestrze ciąży. Po ekspozycji w III trymestrze ciąży na opioidy należy monitorować noworodkowy zespół abstynencyjny.

💊 Przemyślaną terapię bólu w ciąży należy rozpocząć od interwencji niefarmakologicznej i w razie potrzeby uzupełnić środkami farmakologicznymi.

Leczenie bólu w ciąży warto wspomagać naturalnymi domowymi sposobami, np.

  • Ciepłe okłady: Mogą pomóc w łagodzeniu bólu pleców i innych dolegliwości.
  • Odpowiednia pozycja: Utrzymywanie prawidłowej postawy i unikanie długotrwałego stania może zmniejszyć ból czy ryzyko występowania obrzęków w obrębie nóg
  • Ćwiczenia i rozciąganie: Delikatne ćwiczenia, takie jak joga, stretching mogą pomóc w redukcji bólu.

Koncepcje leczenia niefarmakologicznego bólu w ciąży:

  • przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (terapia TENS),
  • kinesiotaping
  • akupunktura
  • drenaż limfatyczny (w przypadku obrzęków, jeśli nie są one spowodowane stanem przedrzucawkowym)

REFERENCJE:

  1. Marhofer D, Jaksch W, Aigmüller T, Jochberger S, Urlesberger B, Pils K, Maier B, Likar R, Kayer B, Wallner R, Fink P, Grögl G. Schmerztherapie in der Schwangerschaft : Eine expertInnenbasierte interdisziplinäre Konsensus-Empfehlung [Pain management during pregnancy : An expert-based interdisciplinary consensus recommendation]. Schmerz. 2021 Dec;35(6):382-390. German. doi: 10.1007/s00482-021-00571-4. Epub 2021 Jul 29. PMID: 34324048; PMCID: PMC8613155.
  2. Aminoshariae A, Khan A. Acetaminophen: old drug, new issues. J Endod. 2015 May;41(5):588-93. doi: 10.1016/j.joen.2015.01.024. Epub 2015 Feb 27. PMID: 25732401.
  3. Black E, Khor KE, Kennedy D, Chutatape A, Sharma S, Vancaillie T, Demirkol A. Medication Use and Pain Management in Pregnancy: A Critical Review. Pain Pract. 2019 Nov;19(8):875-899. doi: 10.1111/papr.12814. Epub 2019 Aug 13. PMID: 31242344.
  4. Ishitsuka Y, Kondo Y, Kadowaki D. Toxicological Property of Acetaminophen: The Dark Side of a Safe Antipyretic/Analgesic Drug? Biol Pharm Bull. 2020;43(2):195-206. doi: 10.1248/bpb.b19-00722. PMID: 32009106.
  5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Niesteroidowe_leki_przeciwzapalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej