WYMIOTY I NUDNOŚCI W CIĄŻY

Nudności w trakcie ciąży są bardzo częste – ich występowanie waha się między 50 a 80% wszystkich kobiet oczekujących dziecka. Wymioty dotyczą około 50% ciężarnych. Etiologia nudności i wymiotów w ciąży jest aktualnie nieznana.

Najczęściej nudności i wymioty zaczynają się przed 9. tygodniem ciąży i ustępują około 16. tygodnia ciąży. Najczęściej występują nad ranem, tuż po wstaniu z łóżka. Często towarzyszy im również utrata apetytu, ból głowy czy zgaga.

Przyjęło się traktować nudności i wymioty jako integralną część okresu ciąży. Trzeba pamiętać, że jeśli utrzymują się one przez długi okres czasu, mogą być zagrożeniem dla zdrowia kobiety i dziecka. Objawy te są również w znaczący sposób wpływają na jakość życia ciężarnej.

Nieleczone nudności i wymioty u ciężarnych mogą się rozwinąć do tzw. niepowściągliwych wymiotów – problem ten dotyczy od 0,3 do 3 proc. kobiet na świecie. Niektóre z nich będą z tego powodu wymagały leczenia w warunkach szpitalnych. Niepowściągliwe wymioty grożą też m.in. ograniczeniem wzrostu płodu.

Niektóre kobiety, z uwagi na m.in. obawy przed stosowaniem jakichkolwiek leków w początkowym etapie ciąży – nie zgłaszają lekarzom nasilonych mdłości czy wymiotów. To zdecydowanie błąd!

Warto wiedzieć, że oprócz opisanych w poście zmian dotyczących diety oraz stylu życia, w przypadku bardzo nasilonych wymiotów i mdłość w I trymestrze ciąży mamy możliwość zastosowania leku z kategorii A – posiadającego w swoim składzie 2 substancje czynne wodobursztynian doksylaminy oraz chlorowodorek pirydoksyny, który jest dedykowany kobietom w ciąży, jeżeli zmiana diety lub inne metody leczenia bez użycia leków nie przyniosły rezultatu.

Postrzeganie przez kobietę nasilenia objawów odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji, czy i kiedy oraz jak leczyć nudności i wymioty ciążowe. Należy odróżnić nudności i wymioty ciążowe nudności i wymioty o innych przyczynach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like