“PANIE DOKTORZE, KIEDY WYWOŁUJEMY PORÓD?” NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Nadciśnienie tętnicze w ciąży stanowi jedną z głównych przyczyn śmiertelności kobiet ciężarnych i powikłań okołoporodowych na świecie. Szacuje się, że stan przedrzucawkowy wikła 2–8% ciąż na całym świecie i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań zarówno matczynych, jak i płodowych.

Stan przedrzucawkowy (PE) wiąże się ze zmniejszonym dopływem krwi do łożyska, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia wzrostu płodu i zwiększonego ryzyka urodzenia martwego dziecka.

❗Ponadto duży odsetek kobiet z PE wymaga przedwczesnego porodu ze wskazań dla matki i/lub płodu, w związku z czym dzieci są narażone na dodatkowe ryzyko wynikające z wcześniactwa. Należą do nich śmierć noworodków, krwotok mózgowy, drgawki, trudności w oddychaniu i karmieniu, żółtaczka, retinopatia i długotrwała hospitalizacja. PE i rzucawka są przyczyną około 25% martwych urodzeń i zgonów noworodków oraz 15% noworodków z zahamowaniem wzrostu.

Do powikłań obarczonych największą śmiertelnością należą:

🫀 stan przedrzucawkowy oraz

🧠 krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego.

🤰🏻 Częściej również dochodzi do: porodu przedwczesnego, zahamowania wzrastania wewnątrzmacicznego płodu oraz ukończenia ciąży cięciem cesarskim. Ryzyko powikłań dla matki i płodu/dziecka jest znacznie wyższe w przypadku przedwczesnego PE niż w przypadku donoszonego PE.

Przy braku dodatkowych powikłań, poród pomiędzy ❗38. a 39. tygodniem ciąży❗ kompensuje ryzyko powikłań matczynych i noworodkowych.

👉🏻 2009: Indukcja porodu wiąże się z poprawą wyników leczenia matki i powinna być zalecana kobietom z łagodną chorobą nadciśnieniową po 37. tygodniu ciąży.

👉🏻 Rekomendacje PTGiP (2020): Indukcja porodu w ciąży z nadciśnieniem tętniczym niepowikłanym jest zalecana po 38. tygodniu ciąży ze względu na zwiększone ryzyko powikłań u matki.

➡️ Do zagrożeń związanych z postępowaniem wyczekującym zalicza się:

✔️ rozwój ciężkiego nadciśnienia tętniczego,

✔️ rzucawki,

✔️ HELLP

✔️ zespół jelita drażliwego,

✔️ odklejenie łożyska,

✔️ ograniczenie wzrostu płodu i śmierć płodu

➡️ W przypadkach nieskutecznej terapii hipotensyjnej czy zahamowania wewnątrzmacicznego wzrastania płodu należy rozważyć wcześniejsze zakończenie ciąży. W przypadkach występowania dodatkowych powikłań u ciężarnej z nadciśnieniem tętniczym należy rozważyć ukończenie ciąży, niezależnie od czasu jej trwania, w sposób adekwatny do sytuacji klinicznej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej