➡️ Każdy płód o masie powyżej 90. percentyla dla danego wieku ciążowego można uznać za zbyt duży w stosunku do wieku ciążowego (LGA, large for gestational age). Szacowana masa ciała wynosząca 4500 g jest wartością graniczną służącą rozpoznaniu makrosomii.
➡️ Makrosomia to istotny czynnik ryzyka porodu drogą cięcia cesarskiego, a także powikłań okołoporodowych.
➡️ Makrosomia może być związana z:
- czynnikami konstytucjonalnymi (np. występowanie rodzinne, płeć męska, pochodzenie etniczne),
- czynnikami środowiskowymi (cukrzyca u matki, duży przyrost masy ciała u matki, otyłość matki, ciąża po terminie)
- zaburzeniami genetycznymi (np. zespół Pallistera-Killiana, Beckwitha-Wiedemanna)
➡️ Rozpoznanie zbyt dużej masy w stosunku do wieku ciążowego stawia się na podstawie wykonywanych badań USG. By zmniejszać odsetek cięć cesarskich i dać szansę na poród siłami natury proponujemy wywołanie porodu po 39 tygodniu ciąży.
➡️ Trzeba zaznaczyć, że wszystkie metody stosowane obecnie do oszacowania wielkości płodu, szczególnie w przypadku dużych płodów, mają małą wartość predykcyjną. Żaden test nie jest wystarczająco czuły i specyficzny. Musimy sobie zdawać sprawę, że badanie USG ma swój margines błędu. Możliwość błędu, zwłaszcza przy podejrzeniu makrosomii i ciąży donoszonej, może sięgać 15–20%.
‼️ WAŻNE! Żeby nie narażać matki i dziecka, przy podejrzeniu makrosomii (szacowana masa płodu powyżej 4500g) decydujemy się na poród drogą cięcia cesarskiego! Nawet jeżeli po fakcie okaże się, że masa dziecka dawała szansę na poród siłami natury!
Wyniki badania z randomizacją przeprowadzonego w 19 ośrodkach we Francji, Szwajcarii i Belgii wskazały, że zastosowanie indukcji porodu pomiędzy 37. a 39. tygodniem u ciężarnych ze stwierdzonym w badaniu USG nadmiernym wzrastaniem płodu (powyżej 90. percentyla dla danego wieku ciążowego) zmniejsza ryzyko dystocji barkowej i związanej z nią zachorowalności noworodków w porównaniu z postępowaniem wyczekującym. Dopiero przeprowadzenie 60 indukcji zapobiega jednak jednemu złamaniu obojczyka u noworodka. Nie stwierdzono istotnych różnic w odsetku cięć cesarskich, w przypadku wcześniejszej indukcji porodu zwiększała się jednak szansa na poród drogami natury. Niestety w grupie porodów indukowanych doszło do większej liczby przypadków pęknięcia ścian pochwy i uszkodzenia zwieracza odbytu.
➡️ Dlaczego nie wywołujemy porodu wcześniej? Np. 35. – 36. tygodniu ciąży?
W wielu publikacjach analizujących powikłania noworodkowe z porodów indukowanych przed 38. tygodniem ciąży, występowała wyższa częstość hiperbilirubinemii i konieczności stosowania fototerapii u noworodków z porodów indukowanych przed 38. tygodniem. Ze względu na zwiększone ryzyko powikłań noworodkowych, szczególnie jeśli z powodu nieskutecznej indukcji dojdzie do zakończenia porodu drogą cięcia cesarskiego, nie należy wywoływać porodu z powodu podejrzenia nadmiernej masy płodu przed 39. tygodniem ciąży.