Prowadzenie ciąży. Uwidocznienie akcji serca płodu.

Celem drugiej wizyty kobiety ciężarnej u ginekologa jest uwidocznienie akcji serca płodu. Na tak wczesnym etapie nie słuchamy tętna płodu – korzystamy ze specjalnej opcji w aparacie, tzw. M-mode. Oczywiście, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości można skorzystać z opcji “doppler”.

➡️ Celem drugiej wizyty kobiety ciężarnej u ginekologa jest uwidocznienie akcji serca płodu. Na tak wczesnym etapie nie słuchamy tętna płodu – korzystamy ze specjalnej opcji w aparacie, tzw. M-mode. Oczywiście, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości można skorzystać z opcji “doppler”.

➡️ USG we wczesnej ciąży raczej wykonywane jest przezpochwowo. U części kobiet, szczególnie tych szczupłych, można zobaczyć zarodek również przez powłoki brzuszne, jednak u zdecydowanej większości badaniem z wyboru jest właśnie USG przezpochwowe.

➡️ Czynność serca płodu (FHR, fetal heart rate) jest możliwa do uwidocznienia w ok. 6. tygodniu ciąży. Badanie pozwalające zarejestrować akcję serca zarodka jest możliwe zazwyczaj po uzyskaniu poziomu beta hCG powyżej 10 000 mIU/mL.

➡️ Średnia wartość uderzeń waha się w zależności od wieku ciążowego. Akcja serca płodu w I trymestrze wynosi między 110 a 190 uderzeń na minutę. W 5. tygodniu wynosi ok. 100 uderzeń/min, następnie wzrasta do 170 uderzeń/min w 10. tygodniu i maleje do ok. 150 uderzeń/min w 14. tygodniu.

➡️ Nieprawidłowy rytm serca może wskazywać na pewne patologie: tachykardia zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu Turnera oraz trisomii 13 pary chromosomów. Bradykardia natomiast może być wczesnym markerem triploidii i trisomii 18.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej