Badanie KTG w ciąży

Monitorowanie dobrostanu płodu podczas porodu stanowi jedno z najważniejszych wyzwań położnictwa. Czynność skurczowa macicy może zmniejszać przepływ krwi w łożysku, narażając płód na niedotlenienie. Od ponad 50 lat podstawowym badaniem służącym do oceny dobrostanu płodu jest kardiotokografia (KTG).

Monitorowanie dobrostanu płodu podczas porodu stanowi jedno z najważniejszych wyzwań położnictwa. Czynność skurczowa macicy może zmniejszać przepływ krwi w łożysku, narażając płód na niedotlenienie. Od ponad 50 lat podstawowym badaniem służącym do oceny dobrostanu płodu jest kardiotokografia (KTG).

Kardiotokografia to badanie, które monitoruje czynność serca płodu (FHR – fetal heart rate) oraz skurcze macicy u kobiety ciężarnej. Jest to jedno z ważniejszych badań wykonywanych podczas ciąży. Pozwala na monitorowanie stanu zdrowia dziecka oraz postępów porodu.

🤰🏻 Kiedy wykonywane jest badanie KTG? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, KTG wykonuje się w terminie porodu (40 + 0), ale są wyjątki. Jeśli kobieta boryka się z np. cukrzycą ciążową – wtedy badanie KTG wykonywane jest we wcześniejszych tygodniach ciąży.

🤰🏻 Jak wygląda badanie KTG? Podczas badania KTG, elektrody są umieszczane na brzuchu kobiety. Ich zadaniem jest rejestrowanie aktywność serca płodu oraz skurczy macicy, co pozwala na ocenę ich rytmu i częstości.

🤰🏻Jak przygotować się do badania KTG? Przed badaniem KTG nie ma specjalnych wymagań dotyczących przygotowania. Kobieta powinna być komfortowo ubrana; najlepiej w odzież, która umożliwi dostęp do brzucha. Badanie jest bezinwazyjne i nie wymaga np. założenia wkłucia.

🤰🏻Ile trwa KTG? Jeśli ciężarna nie zgłasza niepokojących objawów, badanie KTG trwa zazwyczaj około 20-30 minut. Badanie to może być dłuższe, jeśli istnieją jakieś niepokojące objawy, które wymagają dalszej obserwacji.

🤰🏻 Przeprowadzana ocena dobrostanu płodu podczas porodu powinna uwzględniać 4 elementy:

  • podstawową czynność serca płodu (FHR)
  • cykliczność zapisu KTG
  • aktywność skurczową macicy
  • występowanie deceleracji

Wstępny zapis kardiotokograficzny powinien być wykonywany u każdej rodzącej po przyjęciu na blok porodowy! Dzięki temu mamy możliwość ustalenia wyjściowego stanu płodu oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Czy macie jakieś pytania dotyczące badania kardiotokograficznego (KTG)? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej