RING ANTYKONCEPCYJNY. JAK DZIAŁA? PORÓWNANIE Z DOUSTNĄ ANTYKONCEPCJĄ HORMONALNĄ.

Często spotykam się z pytaniem od moich pacjentek: “Panie doktorze, jaka będzie dla mnie najlepsza metoda antykoncepcyjna?”. Różnimy się między sobą, zatem dobór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników.

Pamiętajcie, że idealna antykoncepcja powinna być:

  • skuteczna,
  • łatwo dostępna,
  • jak najbardziej bezpieczna dla zdrowia,
  • odwracalna
  • skrojona do Waszych możliwości finansowych

Dzisiaj pod lupę weźmiemy ring antykoncepcyjny 😊

→ Ring antykoncepcyjny to jedna z metod antykoncepcji DWUskładnikowej. Pierścień zawiera 2 hormony – ich zadaniem jest zahamowanie owulacji. Ring może zostać z łatwością zaaplikowany samodzielnie przez kobietę w domu, bez personelu medycznego – znajdując się w pochwie przez 3 tygodnie, uwalnia hormony prosto do nabłonka.

  • Ta droga podania pozwala na zastosowanie mniejszego stężenia hormonów w porównaniu do doustnych tabletek hormonalnych i zapewnia ich bardziej stabilne stężenia we krwi, a tym samym – potencjalnie mniejszą liczbę działań niepożądanych.
  • Pierścień dopochwowy pozostaje skuteczny nawet podczas dolegliwości żołądkowo-jelitowych, którym towarzyszą m.in. wymioty. Zmniejszamy też ryzyko interakcji z innymi lekami przyjmowanymi drogą doustną.
  • O pierścieniu antykoncepcyjnym nie trzeba pamiętać każdego dnia – ring zakłada się RAZ w miesiącu.

Hormonalne środki antykoncepcyjne, które pozwalają na ominięcie wątroby i zminimalizowanie efektu pierwszego przejścia (m.in. dopochwowy pierścień antykoncepcyjny) mogą mieć mniejszy wpływ na globuliny wiążące hormony płciowe.

Najświeższe doniesienia naukowe pokazują, że dopochwowe ringi antykoncepcyjne NIE zwiększają ryzyka infekcji pochwy czy zaburzeń mikrobiomu pochwy/endometrium. Nie jest to jednak metoda polecana dla pacjentek z nawracającymi infekcjami intymnymi (!)

Czy będzie to odpowiednia metoda antykoncepcji dla pacjentek z PCOS? Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna jest jedną z metod terapeutycznych wykorzystywanych w PCOS, a jedna z publikacji z 2019r. pokazuje, iż terapia skojarzona metforminy oraz ringa dopochwowego świetnie sprawdza się u tych pacjentek.

Jaką omawiamy kolejną metodę antykoncepcji?

2023/09/216/GIN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej