Alergia w ciąży. Jak sobie z nią radzić?

Dotkliwość objawów wywołanych przez alergie sezonowe może być bardzo rozbieżna. Ciąża to stan, w którym zachodzi dużo zmian w funkcjonowaniu m.in. układu oddechowego czy krążenia, co może spowodować, że niektóre kobiety doświadczą ustąpienia objawów alergii w ciąży, a inne – nasilenia objawów lub wystąpienia całkowicie nowych alergii. 

Bardzo istotna jest kontrola alergii, które wystąpiły jeszcze przed zajściem pacjentki w ciążę oraz tych, które w ciąży się pojawiły. Pamiętajmy, że w ciąży mamy ograniczone możliwości co do wyboru leków. 

Co w pierwszej kolejności mogą zrobić ciężarne, aby złagodzić lub uniknąć objawów alergii?

  • Unikać (na ile to możliwe) czynników wywołujących. 
  • Korzystać z kalendarza pylenia roślin. Wybierać się na spacery rano/wieczorem, kiedy powietrze jest wilgotniejsze. 
  • Dbać o odpowiednią wilgotność i jakość powietrza w domu, unikać dymu (w tym szczególnie – dymu papierosowego), pyłów itp. Używać nawilżacza powietrza; zbyt suche powietrze może powodować nasilenie objawów astmy i alergii, w tym m.in. kaszlu. 
  • Płukać nos, oczy roztworem soli fizjologicznej.
  • Inhalacje, które nawilżają śluzówki górnych dróg oddechowych. 
  • Używać kosmetyków o jak najprostszym składzie, pozbawionych substancji zapachowych, olejków eterycznych. 
  • Używać produktów, które były “pewnikami” i nie wywoływały żadnej reakcji alergicznej przed zajściem w ciążę. Ograniczać wprowadzanie nowych produktów do użycia. 
  • Dokładne mycie rąk i twarzy po przyjściu do domu. 

Czy mamy jakieś leki przeciwalergiczne, które mogą przyjąć kobiety w ciąży? W I trymestrze ciąży najlepiej wybrać lek przeciwhistaminowy I generacji, np. np. chlorfeniraminę, klemastynę, cyproheptadynę, difenhydraminę. Od II trymestru ciąży można zażywać leki przeciwhistaminowe II generacji, takie jak loratadyna czy cetyryzyna. Nie zaleca się stosowania substancji takich jak hydroksyzyna czy feksofenadyna.

Każda ciąża i reakcja alergiczna jest inna, dlatego ważne jest, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like