Cesarskie cięcie. krok po kroku.

Cięcie cesarskie to najczęściej wykonywana procedura zabiegowa wśród kobiet na całym świecie! 

Patrząc na statystyki zarówno europejskie, jak i amerykańskie odsetek ciąż zakończonych cięciem cesarskim wciąż rośnie. W codziennej praktyce lekarskiej (czy to w gabinecie, czy na bloku porodowym) jak i na moim profilu na instagramie często spotykam się z wątpliwościami pacjentek, które dotyczą choćby samego przebiegu cięcia cesarskiego. Chciałbym, aby wiedza w tym temacie była jak najszerzej dostępna dla każdej kobiety. 🙂 

  1. Pierwszym etapem zabiegu cięcia cesarskiego jest nacięcie skóry na długość ok. 10 – 12 cm. Jeśli ciężarna wcześniej miała wykonane w swoim życiu cięcie cesarskie lub inny zabieg chirurgiczny, po którym została blizna – staramy się wykonać nacięcie skóry w miejscu “starej” blizny, 
  2. Drugi etap stanowi przecięcie tkanki podskórnej aż do pochewki mięśni prostych i rozcięgna mięśnia skośnego zewnętrznego. 
  3. Kolejnym etapem jest nacięcie pochewki mięśni prostych po obydwu stronach linii pośrodkowej. 
  4. Następnie, nacinamy powięź mięśni prostych brzucha.
  5. Piątym etapem jest rozsunięcie włókien mięśni brzucha z odciągnięciem ich dość mocno na boki oraz założenie haka. 
  6. Nacinamy otrzewną załamka pęcherzowo-macicznego i zsuwamy wraz z pęcherzem ku dołowi. 
  7. Nacinamy poprzeczne macicę na długość ok. 2 – 3 cm. W następnej kolejności, poszerzamy owe nacięcie “na tępo”, czyli – palcami. 
  8. W ostatnim etapie dochodzi do przebicia pęcherza płodowego oraz usunięcie haka i najważniejsze… Wydobycie dziecka! 

Jak widzicie, cięcie cesarskie nie jest ot tak, zwykłym zabiegiem. Jest to dość zaawansowana operacja chirurgiczna w położnictwie, podczas której dochodzi do przecięcia wielu struktur anatomicznych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej