NawrAcające utraty ciąż. Nisza w bliźnie po cięciu cesarskim.

Niszę (objaw Nische) w bliźnie macicy po cięciu cesarskim definiuje się jako ubytek mięśniówki macicy na głębokości co najmniej 2 mm w głąb blizny. Zazwyczaj, nisza znajdowana jest przez lekarzy w trakcie badania ultrasonograficznego. Wcięcie to powoduje brak ciągłości mięśniówki po stronie blizny, gdzie dochodzi do komunikacji z jamą macicy lub z jamą szyjki macicy. 

Na początek. Trochę statystyki… 

  • występowanie niszy w bliźnie po cięciu cesarskim u pacjentek szacuje się na ok. 6,9% – 69% (bardzo duża rozbieżność) 
  • nisza w bliźnie po CC pojawia się u ok. 50-60% pacjentek po pierwszorazowym cięciu cesarskim
  • nisza w bliźnie po CC pojawia się u 100% pacjentek mających 3 lub więcej CC w swoim życiu 

Zatem, każda pacjentka po przejściu trzech lub większej ilości cięć cesarskich będzie mierzyć się z problemem niszy w bliźnie macicy! To bardzo ważna informacja, ponieważ konsekwencje niszy mają ogromny wpływ na dalszą jakość życia oraz komfort pacjentki, ale także m.in. jej zdolność do ponownego zajścia w ciążę! 

Defekty blizny macicy po cięciu cesarskim lokalizują się zazwyczaj po stronie cięcia – na przedniej ścianie cieśni macicy oraz na górnych dwóch-trzecich kanału szyjki macicy (wymienione lokalizacje zazwyczaj w przypadku, kiedy CC było formą rozwiązania ciąży wybraną z wyboru). 

Kiedy CC było wykonane podczas zaawansowanej akcji porodowej – blizna zazwyczaj znajdowała się na środku lub w dolnej ⅓ kanału szyjki macicy. 

Objawy kliniczne pacjentki z niszą w bliźnie po CC

  • 65% pacjentek – zaburzone krwawienia z dróg rodnych 

(Pomenstrualne plamienia są skorelowane z wielkością niszy oraz wprost przeciwnie zależne od grubości pozostałego myometrium macicy (2014))

  • 46,2% pacjentek – przewlekły ból podbrzusza 
  • 52% pacjentek – bolesne miesiączkowanie 
  • 24.2% pacjentek – ból podczas oddawania moczu
  • 71.5% pacjentek – zaburzenia płodności
  • zaburzenia opróżniania pęcherza moczowego 

Wyróżniamy 2 typy defektu blizny macicy po CC: 

  1. Mechanizm przypominający działanie zastawek serca, z akumulacją skrzepniętej krwi.
  2. Naczynia krwionośne penetrujące dno “kieszonki” niszy, tworzące strukturę przypominającą kopułę. 

STOPNIE NISZY

  1. GŁĘBOKA: kiedy głębokość niszy sięga 50-80% przedniego myometrium lub kiedy pozostawia grubość myometrium w TVS = mniejsze lub równe 2.2 mm lub w HSG = mniejsze lub równe 2.5 mm 
  2. Przetoka maciczno-otrzewnowa: mięśniówka macicy jest nieobecna nad defektem blizny, nad niszą

Odległość między miejscem implantacji a blizną wpływa istotnie na ryzyko wystąpienia poronienia samoistnego (!) Wg publikacji z 2020 r., implantacja bardzo blisko niszy skutkowała poronieniem w I trymestrze ciąży w 87,5% przypadków. U pacjentek, w których występował objaw Nische – implantacja była częściej obserwowana w tylnej części macicy, co świadczy o tym, iż nisza nie jest korzystnym miejscem dla implantacji zarodka, a jej lokalizacja wpływa istotnie na miejsce implantacji. Ponadto, różnice w angiogenezie lub odpowiedzi zapalnej podczas regeneracji zszytej macicy mogą mieć istotny wpływ na implantację. 

MECHANIZM NIEPŁODNOŚCI – gromadzenie się krwi w obszarze niszy może ostatecznie spowodować m.in.: 

  • zaburzenia składu śluzu szyjki macicy
  • zaburzenie jakości nasienia
  • zaburzenie przemieszczania się plemników 
  • zwiększenie ryzyka infekcji w wyniku akumulacji mikroorganizmów (np. bakterii)  w jednym miejscu
  • zwiększenie ryzyka ciąży pozamacicznej w bliźnie macicy po CC

Gromadzenie się wewnątrzmaciczne płynów/śluzu w macicy z niszą może ułatwiać namnażanie się bakterii, zmniejszając również szansę na pomyślny przebieg in vitro wśród par korzystających z metod wspomaganego rozrodu. 

Zaburzona kurczliwość macicy może być spowodowana tworzeniem zwłóknień lub przerwaniem ciągłości myometrium macicy po stronie niszy: 

  • nieskoordynowane lub osłabione skurcze macicy (publikacja naukowa z 2006 r.)
  • badanie obserwacyjne – zarejestrowano znaczący spadek spoistości/gęstości w myometrium przykrywającym defekt – niszę po cc, w stosunku do odbudowy myometrium po regeneracji po zabiegu laparoskopowym (badanie histologiczne)
  • możliwe, że u kobiet z niszą występują problemy z implantacją z powodu nieskoordynowanych lub osłabionych skurczów macicy podczas cyklu menstruacyjnego 

LECZENIE: 

  • antykoncepcja hormonalna (antykoncepcja doustna, wkładki domaciczne)
  • leczenie objawowe dolegliwości bólowych (zarówno samoistnych, jak i podczas stosunku)
  • CHIRURGICZNE:
  • klasyczna metoda otwarcia
  • małoinwazyjne procedury: histeroskopia, laparoskopia
  • HISTEREKTOMIA: dla pacjentek, u których nie ma możliwości oszczędzenia narządu rodnego – macicy 

Jeśli pozostała grubość myometrium ma < 3 mm to laparoskopowa resekcja blizny po CC jest WSKAZANA! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej