Indukcja porodu. Oksytocyna.

Po preindukcji porodu, kiedy stwierdzimy, że szyjka macicy jest już gotowa (dojrzała) do porodu – przechodzimy do części właściwej. Naszym celem staje się czynność skurczowa macicy, która koniec końców ma doprowadzić do porodu siłami drogami natury 🙂 

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że największe dawki oksytocyny są konieczne:

  • u pierwiastek, 
  • poniżej 36. tygodnia ciąży, 
  • przy rozwarciu szyjki macicy poniżej 2 cm 

Całkiem niedawno opublikowano metaanalizę, która porównuje skuteczność indukcji porodu przy użyciu oksytocyny w różnych dawkach. Porównanie to nie wykazało istotnych klinicznie różnic z wyjątkiem tendencji do większego ryzyka hiperstymulacji macicy przy zastosowaniu wyższych dawek oksytocyny. 

Najpoważniejszym powikłaniem indukcji porodu za pomocą oksytocyny jest nadmierna stymulacja macicy, która grozi wystąpieniem długotrwałych tonicznych skurczów, a w następstwie niedotlenieniem płodu. Największe ryzyko pęknięcia macicy występuje u kobiet, u których w przeszłości wykonywano zabieg operacyjny na macicy oraz u wieloródek.

Podawaniu oksytocyny powinno towarzyszyć badanie kardiotokograficzne. 30 min przed rozpoczęciem podawania oksytocyny powinien zostać udokumentowany prawidłowy jej zapis bez cech tachysystolii. Kardiotokografia powinna być monitorowana zarówno podczas podawania oksytocyny, jak i do momentu urodzenia dziecka. 

https://www.ptgin.pl/sites/scm/files/2022-01/10.2021%20Rekomendacje%20Polskiego%20Towarzystwa%20Ginekolog%C3%B3w%20i%20Po%C5%82o%C5%BCnik%C3%B3w%20dotycz%C4%85ce%20indukcji%20porodu.%20Aktualizacja%202021_0.pdf

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14767058.2021.1945577?journalCode=ijmf20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej