Preindukcja porodu cz. III cewnik Cooka

[JAK WYWOŁAĆ PORÓD? CZ. III]

Kontynuuję dla Was temat preindukcji porodu. Poprzez rolki pokazałem Wam metodę farmakologiczną oraz metodę mechaniczną preindukcji porodu. Dzisiaj troszkę rozwinę temat mechanicznego sposobu preindukcji porodu. Metodę tę również stosujemy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i wykorzystujemy w niej cewnik Cooka 🙂 

Pierwsze doniesienia dotyczące cewnika Cooka (DBC, double balloon device) pojawiły się około 1991 roku. Został on specjalnie zaprojektowany w celu preindukcji porodu przez dr. Atada z Izraela. 

Cewnik ten w dostępnej obecnie postaci składa się ze sztywnej prowadnicy oraz dwóch balonów: macicznego (który jest umieszczany w wewnętrznym ujściu szyjki macicy) oraz szyjkowo-pochwowego (umieszczanego w okolicy ujścia zewnętrznego).

Mechanizm i skuteczność jego działania są zbliżone do obserwowanych w przypadku cewnika Foleya. W pracach badających efektywność cewnika typu DBC udowodniono, że jego skuteczność w dojrzewaniu szyjki macicy jest wyższa bądź porównywalna z metodami farmakologicznymi. 

Badanie z 2021 roku wykazało, iż przyrost w skali Bishopa u wieloródek w przypadku cewnika Cooka jest większy i efektywniejszy niż w przypadku preindukcji porodu za pomocą cewnika Foleya. Użycie cewnika Cooka wiązało się ze znacznie krótszym czasem oczekiwania na akcję porodową zarówno wśród wieloródek, jak i nierodzących przedtem kobiet. Ponadto jeśli chodzi o nieródki, cewnik Cooka wiązał się z mniejszym odsetkiem ciąż zakończonych cesarskim cięciem.  

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31185762/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like