Nebulizacja a infekcja górnych dróg oddechowych w ciąży

Poniższy post powstał we współpracy z @helpmedi.com.pl za co serdecznie dziękuje!

Ze względu na zmiany układowe zachodzące w organizmie kobiety w trakcie trwania ciąży, infekcje dróg oddechowych dotyczą je zdecydowanie częściej, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Uważa się, że u większości kobiet w czasie trwania ciąży wystąpi co najmniej jeden! epizod infekcji górnych dróg oddechowych, to porażająca statystyka.

Do najczęstszych objawów zakażenia górnych dróg oddechowych należą katar, podwyższona temperatura, ból gardła, kaszel, ból głowy oraz osłabienie. W początkowym okresie rekomendowane są tzw. domowe sposoby leczenia, których głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oraz drożności dróg oddechowych.

Do tego celu najczęściej korzystamy z nebulizatorów. Nebulizacja solą fizjologiczną w trakcie trwania ciąży jest zupełnie bezpieczna. Dzięki działaniu mukolitycznemu ułatwia udrożnienie dróg oddechowych i jest najszybszą drogą do przywrócenia prawidłowej wentylacji jamy nosowej i zatok.

Wdychanie mgiełki (aerozolu) składającej się z mikroskopijnych cząsteczek soli fizjologicznej ułatwia dotarcie w głąb dróg oddechowych i ich odpowiednie nawilżenie co ułatwia odpowiednie utrzymanie drożności. W zależności od stopnia rozbicia cząsteczek lek może dotrzeć do różnych obszarów dróg oddechowych.

Przy stosowaniu nebulizacji musimy jednak pamiętać o zasadach, które są podstawą bezpieczeństwa nie tylko ciężarnej, ale również najbliższych jej osób.

To właśnie wielkość wytwarzanej cząsteczki w nebulizatorze oraz łatwość dezynfekcji ma największe znaczenie dla pacjentki. Dlatego też dziękuje @helpmedi.com.pl za możliwość skorzystania z nebulizatora NebuCare, który nie tylko wytwarza mikrocząsteczki o wielkości 5μm, ale przede wszystkim jest prosty do czyszczenia i dezynfekcji (najlepiej 75% alkoholem etylowym), a dodatkowo dzięki swoim niewielkim rozmiarom jest również bardzo mobilny i łatwy w użyciu.  

Przy użyciu nebulizatora ogromne znaczenie ma bezpieczeństwo nie tylko pacjenta, ale również osób postronnych. Zdecydowana większość infekcji jest przenoszona drogą kropelkową, dlatego by minimalizować to ryzyko musimy przestrzegać paru fundamentalnych zasad:

Przed nebulizacją powinniśmy:

  • Umyć ręce
  • Upewnić się, że urządzenie jest czyste i niepozostały w nim wcześniej stosowane preparaty czy leki

Podczas nebulizacji:

  • Korzystamy z osobnego pomieszczenia, najlepiej o zwiększonej cyrkulacji powietrza
  • Jeżeli nasz stan zdrowia na to pozwala, nebulizacje powinniśmy prowadzić bez obecności innych osób, pamiętając o ich bezpieczeństwie

Po nebulizacji:

  • Od razu należy oczyścić i zdezynfekować nebulizator oraz powierzchnie i obszar w którym korzystaliśmy z nebulizacji

Nebulizator NebuCare posiada w zestawie dwa rodzaje maseczek, co ułatwia odpowiednie dopasowanie maseczki zarówno do twarzy dziecka jak i osoby dorosłej. Odpowiednie dopasowanie do twarzy ma ogromne znaczenie w ograniczeniu wydostawanie się areozolu poza obszar pracy. Maseczka powinna szczelnie przylegać do twarzy, obejmując nos i usta – zminimalizuje to straty leku oraz uchroni przed ekspozycją twarzy i spojówek na lek. Dodatkowo NebuCare posiada specjalny czujnik, dzięki czemu urządzenie pracuje również w pozycji leżącej z dwoma różnymi szybkościami nebulizacji, w pierwszym trybie ≥ 0,25 ml/min, w drugim trybie szybkość wynosi ≥ 0,15 ml/min. Dla kobiety w ciąży jest to sprzęt, który nie tylko może zostać wykorzystany w trakcie trwania ciąży, ale również użyty w późniejszym okresie przy pierwszych infekcjach nowonarodzonego dziecka.

Nebulizacja a COVID-19

Kolejnym jakże aktualnym obecnie problemem jest możliwość wykorzystania nebulizacji przy łagodnych postaciach infekcji COVID-19. Do tej pory nie opublikowana zbyt wielu prac na ten temat, jednak zauważono, że nie ma znanych zagrożeń związanych z infekcją dla niezainfekowanego pacjenta, a nawet dla pacjenta z COVID-19, które wykluczałyby użycie nebulizatora w domu. Jeśli pacjent przestrzega wytycznych dotyczących dystansu społecznego, podejmuje dodatkowe środki ostrożności, takie jak zwiększona higiena nebulizatora, unika używania nebulizatora w obecności innych osób oraz zapewnia, że ​​leczenie nebulizatorem odbywa się w pobliżu otwartych okien lub w obszarach o zwiększonej cyrkulacji powietrza, może korzystać z nebulizacji celem utrzymania odpowiedniego nawilżenia i drożności dróg oddechowych.

BIBLIOGRAFIA

Dłużniewski, M., Grzywanowska-Łaniewska, I., & Wielgoś, M. (2012). Ciąża Problemy Internisty i Kardiologa (pp. 179-181). Lublin: Wydawnictwo Czelej.

Cazzola, Mario et al. “Guidance on nebulization during the current COVID-19 pandemic.” Respiratory medicine vol. 176 (2021): 106236. doi:10.1016/j.rmed.2020.106236

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

CZY CIĄŻA OBUMARŁA W I TRYMESTRZE WYMAGA PILNeJ HOSPITALIZACJI?

Poronienia w I trymestrze najczęściej spowodowane są wadami genetycznymi – aberracjami chromosomowymi. Co istotne, kiedy mówimy o poronieniu spontanicznym, nie wyklucza ono zdrowej ciąży w przyszłości. Poronienia nawracające (utrata 2 lub więcej ciąż z rzędu) to problem bardziej złożony, o wieloczynnikowej etologii, gdzie przyczyny utraty ciąży często nakładają się na siebie. Coraz więcej źródeł naukowych, w tym – rekomendacje ESHRE 2023 podkreślają jak ważne jest, aby diagnostyką poronień nawracających objąć zarówno kobietę, jak i jej partnera. Mimo wszystko, na chwilę obecną nie dysponujemy jednymi spójnymi wytycznymi jak postępować w sytuacji poronienia spontanicznego – tutaj wiele zależy zarówno od pacjentki, jak i konkretnego szpitala.
Czytaj więcej