NIEPŁODNOŚĆ A CO TO TAKIEGO? BADANIE NASIENIA

Diagnostyka niepłodności u mężczyzn powinna być prowadzona równolegle z diagnostyką u kobiet. To jeden z najczęściej popełnianych błędów w procesie diagnostycznym! Zapominamy, że o dziecko zawsze stara się para i zbyt późno angażujemy partnera w cały proces. Z czego to wynika? Z niechęci mężczyzn do badań? Z trudności komunikacyjnych? Z niewielkiej liczby placówek wykonujących badanie nasienia? Trudno powiedzieć, powodów jest na pewno wiele. 

Badanie nasienia jest prostym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym ocenić prawidłowość wytwarzania i dojrzewania plemników w obrębie jąder oraz ich transportu w męskich drogach rozrodczych.

Nasienie powinno być oddane w warunkach laboratoryjnych, w drodze masturbacji, do jałowego pojemnika wykonanego z materiału nietoksycznego dla plemników. Badanie rozpoczyna się zwykle po 20-30min od ejakulacji, jest to czas potrzebny do jego upłynnienia.

I tu pojawia się pierwsze pytanie, czy można oddać nasienie w warunkach domowych? Można, ale ze względu na czas dostarczenia materiału do laboratorium oraz konieczność transportu w odpowiedniej stabilnej temperaturze 37C powinna być to opcja wyłącznie dla osób mających problemy (np. duży stres) z oddaniem nasienia w laboratorium.

Warto też wspomnieć, że nie powinno się uzyskiwać nasienia w drodze stosunku przerywanego ze względu na wysokie ryzyko utraty pierwszej, bogatej w plemniki frakcji ejakulatu.

W celu uzyskania wiarygodnego wyniku przed oddaniem nasienia wymagane jest zachowanie 2-7 dniowej abstynencji płciowej, najlepiej 3-4dni.   

Do głównych czynników mających wpływ na wynik zaliczamy:

  • Zbyt krótki lub zbyt długi czas abstynencji płciowej przed oddaniem nasienia – wpływa na liczbę i ruch plemników
  • Zbyt długi czas między ejakulacją a rozpoczęciem badania – istotne jest zanotowanie godziny oddania nasienia
  • Warunki oddawania – utrata części ejakulatu, szczególnie bogata w plemniki jest pierwsza frakcja ejakulatu, jeżeli nie cały ejakulat został oddany do badania, należy to odnotować na wyniku
  • Epizod gorączkowy lub traumatyzujący do 3 miesięcy przed badaniem – negatywny wpływ na spermatogenezę
  • W przypadku oddania nasienia poza laboratorium – transport w odpowiednich warunkach.

Obniżenie parametrów nasienia nie oznacza bezpłodności! Oczywiście musimy pamiętać, że nieprawidłowy wynik zmniejsza szansę na poczęcie potomstwa, ale mężczyzna ma ogromne możliwości regeneracyjne a sam proces spermatogenezy jest procesem powtarzalnym.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like